"Sala operacyjna": sezon 1, odcinek 2

2015-03-12 9:42

Drugi odcinek serialu dokumentalnego Fokus TV "Sala operacyjna" opowiada historię Artura, który boryka się ze skrajną otyłością. Rękawowa resekcja żołądka - operacja bariatryczna polegająca na usunięciu 80 procent żołądka, pozwoli mu odzyskać zdrowie.

Sala operacyjna: serial dokumentalny FOKUS TV, odcinek 2
Autor: Fokus TV Drugi odcinek serialu dokumentalnego Fokus TV "Sala operacyjna" to okazja, by zobaczyć, jak przebiega rękawowa resekcja żołądka - operacja bariatryczna polegająca na usunięciu 80 procent żołądka.

Bohater drugiego odcinka serialu dokumentalnego Fokus TV "Sala operacyjna" - 40-letni Artur ma 170 centymetrów wzrostu i waży 150 kilogramów. Skrajna otyłość niszczy jego zdrowie i rujnuje mu życie. Nawet najprostsze czynności sprawiają mu kłopoty - nie może sznurować butów, męczy się po przejściu kilkuset metrów. Jego wygląd budzi natomiast sensację, gdziekolwiek się pojawi. Postanowił wreszcie stanąć twarzą twarz z problemem i zmienić swoje życie. Lekarze zaproponowali mu chirurgiczne leczenie otyłości. Będziemy świadkami laparoskowej metody usunięcia 80 procent żołądka!

Jak Artur zniesie skomplikowany zabieg? Czy podoła rygorom nowej drakońskiej diety? Co na temat chirurgicznych metod leczenia otyłości sądzi prof. dr hab. Krzysztof Paśnik, chirurg, który od wielu lat leczy otyłych pacjentów?

Również w tym odcinku poznamy 28-letnią Angelikę, która podejmie walkę z 70 kilogramami nadwagi. Czy lekarzom również jej uda się pomóc?

Ważne

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie to szpital wieloprofilowy o najwyższym stopniu referencyjności, w którym działa największe w Polsce centrum urazowe. To znaczy, że trafiają tutaj najciężej poszkodowane ofiary wypadków oraz najbardziej skomplikowane przypadki chorych z najróżniejszych miejsc w Polsce. W WIM pracuje ponad 3 tys. osób, które co roku dbają o ponad 65 tys. pacjentów. Niezwykłość tego szpitala polega na tym, że jego kadra zdobywała wiedzę w najbardziej znanych klinikach na świecie. Bezcenne jest także doświadczenie wojskowych medyków wyniesione z pracy w polskim szpitalu polowym w bazie Ghazni w Afganistanie. Umiejętności nabyte w czasie ratowania życia najpoważniej poszkodowanych ofiar wojny pozwalają zdecydowanie skuteczniej leczyć Polaków, którzy doznali obrażeń w czasie wypadków, katastrof i innych nagłych zdarzeń. Placówka zwana powszechnie „szpitalem na Szaserów” działa od ponad 50 lat.

FOKUS TV