Robisz tak po przebudzeniu? Dzięki tym nawykom wieczorem zaśniesz w mgnieniu oka

2023-03-31 16:50

Sen ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia. Eksperci podkreślają, że dobre nawyki poprawiają jakość i długość snu, co znacznie przekłada się na naszą formę w ciągu dnia. Co należy robić, by obudzić się wypoczętym i pełnym energii do działania? Jak się okazuje, to nic trudnego.

Zbliżenie na zaspaną kobietę
Autor: Getty Images Robisz tak po przebudzeniu? Dzięki tym nawykom wieczorem zaśniesz w mgnieniu oka

To, w jaki sposób się wysypiamy, ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Niezwykle ważna jest codzienna rutyna, która zapewnia lepszy sen, a co za tym idzie, sprawia, że mamy więcej energii w ciągu dnia. Zdaniem dr Petera Polosa, specjalisty medycyny snu i eksperta Sleep Number, warto zadbać o dobre codzienne nawyki tuż po przebudzeniu, m.in. ograniczyć picie napojów z kofeiną, regularnie uprawiać aktywność fizyczna oraz umiejętnie radzić sobie ze stresem. Ich wdrożenie poprawi znacznie jakość nocnego wypoczynku.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia snu

Sztuka porannego wstawania

- Kiedy się budzę, pierwszą rzeczą, którą robię, jest wstawanie z łóżka. Łózko powinno być zarezerwowane na sen i seks. Gdy rano spędzamy w łóżku zbyt dużo czasu, nasz umysł przestaje kojarzyć sen z łóżkiem – wyjaśnił Polos w rozmowie dla portalu everydayhealth.com.

Co więcej, Polos nie wychodzi z domu bez śniadania. Pierwszy posiłek, który obfituje w białko, odrobinę tłuszczu i węglowodany, spożywa do dwóch godzin po przebudzeniu. Bardzo chwali sobie ten nawyk, ponieważ daje mu siłę do działania na cały dzień i zapewnia sytość na długi czas.

Kluczowe są regularne godziny pobudek i snu

O swojej rutynie opowiedział też dr Michael Breus, psycholog kliniczny i autor książki o chronotypach. Codziennie wstaje o tej samej godzinie, nawet w weekendy. Dzięki temu lepiej się wysypia, budzi się pełny energii i co ważne, nie ma później problemów z zasypianiem. Przestawił tak swój wewnętrzny zegar dobowy, aby rytm jego życia był najbardziej zbliżony do rytmu przyrody. Jak podkreślił ekspert, regularne godziny pobudek i snu świadczą o dobrej higienie snu.

Według ekspertów duże znacznie zaraz po wyjściu z łóżka ma odsłonięcie rolet. Ekspozycja na światło dzienne ma kolosalny wpływ na zdrowie, samopoczucie, ilość energii i funkcjonowanie organizmu. To też znak, że należy się obudzić i chwytać dzień pełnymi garściami. Należy jednak pamiętać, by co najmniej godzinę przed snem zrezygnować z urządzeń (telefonów czy laptopów), które emitują niebieskie światło. Dzięki temu jakość snu będzie o wiele lepsza. 

Dzień warto zacząć od treningu

Tuż po przebudzeniu warto wygospodarować kilka minut na sesję medytacji lub ćwiczeń oddechowych, które będą dobrym zastrzykiem energii i nastroją pozytywnie na cały dzień. Uchodzą też za znakomite narzędzie do zarządzania stresem, obniżenia niepokoju i radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Jak powszechnie wiadomo, długotrwały stres może mieć znaczący wpływ na jakość i komfort snu.

Rozpoczęcie dnia od aktywności fizycznej daje kopa do dalszego działania. Jej ważną zaletą jest to, że pomaga rozkręcić metabolizm po nocnym odpoczynku i reguluje apetyt w ciągu dnia. Lepiej postawić na ruch w godzinach porannych, ponieważ intensywny trening późnym wieczorem może powodować problemy z zasypianiem.