Postępy w leczeniu raka nerki

2017-04-07 10:33

Liczba zachorowań na raka nerki będzie rosła - przewidują eksperci. Tylko wczesna diagnoza zwiększa szanse na wyleczenie. Zwłaszcza że w ostatniej dekadzie nastąpił znaczny postęp w terapii tego nowotworu - mówili specjaliści na czwartkowej (6 kwietnia) konferencji prasowej towarzyszącej International Kidney Cancer Coalition Conference w Warszawie.

Postępy w leczeniu raka nerki
Autor: thinkstockphotos.com

Rak nerki występuje stosunkowo rzadko. W Polsce każdego roku zostaje zdiagnozowany u około 2,5 tys. mężczyzn i u blisko 1,8 tys. kobiet. Występuje najczęściej u osób powyżej 50 roku życia. Rak nerki ma podstępny przebieg i rozwija się bezobjawowo na wczesnym etapie, co utrudnia rozpoznanie choroby. A wraz ze starzeniem się społeczeństwa choroba będzie występowała coraz częściej, zatem jeszcze ważniejsze stanie się wczesne rozpoznawanie i leczenie.

Sprawdź, jak poprawić filtrację nerek! [#TOWIDEO]

Sprawdź, jak dbać o nerki

Postępy w leczeniu raka nerki

Podstawową metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie nerki. Kiedy jednak choroba jest w stadium zaawansowanym i dochodzi do przerzutów, konieczne jest zastosowanie farmakoterapii. Obecnie od 25-50 proc. przypadków raka nerki rozpoznaje się ciągle w stadium zaawansowanym. Jeszcze 10 lat temu taka diagnoza oznaczała bardzo niekorzystne rokowania dla pacjentów. W tej chwili duży postęp wiąże się z najnowszymi metodami leczenia, polegającymi na zastosowaniu tzw. terapii celowanych.

Postęp medycyny sprawia, że pacjenci z rakiem nerki mają obecnie szansę żyć dłużej i lepiej, niż zaledwie 10 lat temu. - Wiąże się to z wcześniejszym rozpoznawaniem choroby oraz stosowaniem nowych metod leczenia. Dzięki nim możliwe staje się znaczące wydłużenie życia chorym nawet z zaawansowanym rakiem nerki, a od niedawna również u chorych w drugiej linii leczenia - mówił na konferencji prasowej dr n. med. Jakub Żołnierek z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego, Centrum Onkologii w Warszawie. Badania kliniczne pozwoliły na lepsze zrozumienie patofizjologii tego nowotworu, opracowanie innowacyjnych terapii celowanych oraz mniej inwazyjnych metod operacyjnych. - Jeszcze 15 lat temu tylko 20 proc. pacjentów przeżywało 5 lat od momentu rozpoznania raka nerki. Teraz 5 i więcej lat przeżywa już 65 proc. chorych - dodała członek Zarządu International Kidney Cancer Coalition, Ann Wilson.

Widoczny postęp to również zasługa coraz częstszego wykrywania raka nerki dzięki badaniom USG - mówi dr hab. Jakub Dobruch, kierownik Kliniki Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. W 40-60 proc. przypadków rozpoznanie następuje w trakcie rutynowych badań kontrolnych lub badań przeprowadzanych z innych powodów. Dzięki rozpowszechnieniu regularnych badań USG jamy brzusznej rak nerki mógłby być wykrywany stosunkowo wcześnie (choć jak zaznaczają eksperci, USG nie jest formalnie uznane za metodę przesiewową w kierunku wykrywania tego nowotworu). - W krajach Unii Europejskiej zdecydowana większość przypadków tego nowotworu  wykrywana jest we wczesnym stadium, co zwiększa możliwości jego wyleczenia. Warto zatem okresowo wykonywać USG jamy brzusznej – powiedział dr hab. Jakub Dobruch.

Gdzie szukać pomocy

Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „GLADIATOR”

Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „GLADIATOR” od 2012 roku prowadzi edukację dla szerokiej rzeszy obywateli w zakresie podstawowej wiedzy o chorobach nowotworowych nerek, pęcherza moczowego, prostaty i jąder, przerzutów nowotworu do kości. Podstawowym celem działalności Stowarzyszenia jest konsolidacja pacjentów dotkniętych chorobami nowotworowymi układu moczowo-płciowego oraz upowszechnianie wiedzy medycznej dla wdrażania nawyków wczesnego wykrywania choroby, diagnostyki i profilaktyki leczenia. Więcej informacji: www.gladiator-prostata.pl, telefon zaufania dla pacjentów: 502 438 648.

Polskie Towarzystwo Urologiczne

Polskie Towarzystwo Urologiczne to istniejące od 1949 roku stowarzyszenie o charakterze naukowym i społeczno-zawodowym. Główne cele Towarzystwa to praca nad postępem urologii, szerzenie zdobyczy nauki i techniki wśród lekarzy pracujących w dziedzinie urologii oraz współpracujących z urologami, zachęcanie i wdrażanie lekarzy pracujących w dziedzinie urologii do pracy naukowej. Polskie Towarzystwo Urologiczne zajmuje się również współpracą z przedstawicielami innych dyscyplin nauki i techniki na rzecz rozwoju urologii oraz pielęgnowaniem tradycji i upowszechnianiem wiedzy o historii urologii polskiej. PTU prowadzi własną działalność wydawniczą oraz zajmuje się organizacją kongresów, sympozjów i innych wydarzeń urologicznych.