Podejrzewasz u siebie ADHD? Koniecznie zwróć uwagę na te objawy

2022-08-02 16:28

ADHD dotyczy nie tylko dzieci i młodzieży. Niektórzy dorośli mogą zauważyć u siebie zachowania, które znacznie utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Mają trudności z koncentracją, odczuwają wewnętrzny niepokój i towarzyszy im przy tym poczucie, że nie potrafią ogarnąć tego, co się wokół nich dzieje. Źródłem tych problemów może być zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem koncentracji uwagi. Oto sygnały, które powinny wzbudzić naszą czujność.

Zamyślona kobieta zakrywająca usta splecionymi dłońmi
Autor: Getty Images

Każdy z nas doświadcza od czasu do czasu problemów z koncentracją lub ulega impulsywnemu zachowaniu. Niestety osoby z AHDH muszą borykać się z tym cały czas. To zaburzenie dotyka nie tylko dzieci i młodzież. Cierpi na nie ponad milion dorosłych Polaków.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ang. attention deficit hyperactivity disorder), częściej nazywany po prostu ADHD, to zaburzenie neurorozwojowe, które powoduje trudności w zakresie uwagi i kontroli zachowania.

Żyję z: "W Polsce o autyzmie orzekają okuliści i ortopedzi"

7 sygnałów, które mogą wskazywać na ADHD

Według danych organizacji ADHD UK, jeśli osoba dorosła zmaga się z co najmniej pięcioma objawami zaburzenia, nie powinna tego bagatelizować. Jest to sygnał, że być może naszedł czas, by zasięgnąć porady lekarza. Jak wskazują eksperci, zaburzenie to utrzymuje się w okresie dorosłości i objawy często przybierają postać depresji, lęków, impulsywności. Na przykład nadpobudliwość u dorosłych może powodować skrajny niepokój lub chroniczne zmęczenie.

Wraz z wiekiem to zaburzenie zaczyna dawać zupełne inne symptomy niż w przypadku dzieci. Na co zatem warto zwrócić uwagę? Oto 7 sygnałów, które mogą wskazywać, że warto rozważyć diagnozę w kierunku ADHD:

  1. Silne wahania nastroju i brak lub zbyt małe pokłady cierpliwości w zachowaniu.
  2. Doświadczanie trudności w rodzinie (np. problemy w związku, problemy w wychowywaniu dzieci).
  3. Trudności w utrzymaniu stabilnej relacji z innymi osobami.
  4. Zaburzenia koncentracji i uwagi w połączeniu z ciągłym poczuciem wewnętrznego niepokoju.
  5. Trudności z kończeniem rozpoczętego zdania, czyli brak konsekwencji w działaniu.
  6. Impulsywne zachowanie i częste napady złości.
  7. Doświadczenie trudności w edukacji (np. na studiach) i w dostosowywaniu się do nowych sytuacji i zmian.

Jeśli podejrzewasz, że masz ADHD, warto o tym porozmawiać z lekarzem rodzinnym, który podejmie właściwe kroki w kwestii dalszej diagnostyki.