Pobyt w szpitalu na NFZ. Za to musisz zapłacić z własnej kieszeni

2024-04-15 14:35

Leczenie na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia sprawia, że pacjent posiadający ubezpieczenie nie ponosi żadnych kosztów. Natomiast w niektórych placówkach mogą pojawić się opłaty dodatkowe. Natomiast to od nas zależy, czy chcemy je ponosić. Zdradzamy szczegóły.

Pobyt w szpitalu na NFZ. Za to musisz zapłacić z własnej kieszeni
Autor: Fot. Getty Images

Państwowe placówki medyczne dają możliwość nieodpłatnego leczenia osobom ubezpieczonym. Oznacza to, że zarówno za pobyt jak i leki, zabiegi czy badania zapłaci NFZ. Warto jednak pamiętać, że niektóre sytuacje mogą wymagać dodatkowych kosztów.

Poradnik Zdrowie: błędy medyczne, prawa i obowiązki lekarzy oraz pacjentów

Opłaty w szpitalu na NFZ? W tych sytuacjach wyciągniesz portfel

Dziennik Gazeta Prawna wskazuje sytuacje, w których placówki medyczne mogą pobierać dodatkowe opłaty. Przykładem jest chęć pozyskania kopii dokumentacji medycznej. Warto jednak podkreślić, że szpital nie może żądać od pacjenta pieniędzy za pierwszy wydany oryginał. Mowa np. o wypisie z SOR, czy innego oddziału.

Kolejną sytuacją jest chęć skorzystania z telewizora. Zadaniem NFZ jest leczenie pacjenta, a nie dostarczanie mu rozrywki, dlatego chory musi zapłacić z prywatnych środków za oglądanie telewizji. Odbiornik nie zawsze znajduje się w każdej z sal, ale zasada jest prosta, należy wrzucić monetę i poczekać aż sprzęt się uruchomi.

O tych dwóch okolicznościach z pewnością wiele osób wie, niemniej szpital może pobierać opłatę również za korzystanie z parkingu. Stawkę zazwyczaj ustala dana placówka, ale są to kwoty sięgające kilku złotych za godzinę. Istnieje także możliwość uiszczenia opłaty dobowej. Warto jednak zaznaczyć, że są szpitale i inne placówki medyczne dysponujące bezpłatnym parkingiem przeznaczonym dla pacjentów i ich rodzin.

Za co zapłacisz w szpitalu? 

Choć tego rodzaju praktyka spotykana jest coraz rzadziej, to w niektórych szpitalach wciąż panuje obowiązek noszenia jednorazowego obuwia ochronnego. Wówczas pacjent, który dopiero wchodzi na teren placówki, może być poproszony o zakup foliowych ochraniaczy. Zasada ta dotyczy także osób odwiedzających, czyli każdego, kto wchodzi na oddział, a jeszcze przed chwilą był poza terenem szpitala. Tego rodzaju działanie ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się niechcianych patogenów.

Bywają sytuacje kiedy pacjentowi zależy, by zmienić salę na jednoosobową. Jeśli jednak lekarze uznają, że to nie jest konieczne, to chory może ubiegać się o taką salę za odpowiednią opłatą. 

Dziennik Gazeta Prawna wskazuje, że hospitalizacja może wiązać się z kosztami w sytacji kiedy pacjent będzie chciał skorzystać z prawa do dodatkowej opieki. Obecność członka rodziny wiąże się z korzystaniem z wody, czy udostępnieniem łózka, pościeli oraz wyżywieniem. Wówczas szpital ma prawo oczekiwać uregulowania należności.

Jeśli jednak mamy wątpliwości co do tego, czy za coś musimy zapłacić, najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z personelem, ponieważ ostateczne warunki wynikają z regulaminu placówki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki