Po wyglądzie żył rozpoznasz problemy z krążeniem. Ekspert wyjaśnia, co powinno zaniepokoić

2022-07-26 14:27

Nieprawidłowa praca żył może powodować poważne problemy. Zwracanie uwagi na wygląd naszych żył, może pomóc we wczesnej identyfikacji schorzeń związanych z krążeniem. Szczególnie gdy zauważasz u siebie obrzęki. Tych dolegliwości nie powinniśmy lekceważyć.

Po wyglądzie żył rozpoznasz problemy z krążeniem. Ekspert wyjaśnia, co powinno zaniepokoić
Autor: Getty Images

Obserwowanie wyglądu swojego ciała jest bardzo istotne w identyfikacji wielu problemów zdrowotnych. Nie każda choroba musi boleć. Wręcz przeciwnie, wiele z nich może rozwijać się latami, nie dając o sobie znać.

O problemach z krążeniem mówi się szczególnie dużo latem. Ma to związek z upałem, który sprzyja zatrzymywaniu się wody w organizmie, co powoduje opuchliznę nóg - jeden z objawów dolegliwości związanych z układem krążenia. Jednak swoje żyły warto obserwować nie tylko podczas wakacji.

Problemy z krążeniem mogą powodować parestezje, czyli drętwienie i mrowienie, które zazwyczaj odczuwa się w kończynach. Najczęściej objawy słabego krążenia możemy dostrzec na nogach, palach stóp i rąk oraz dłoniach. Lekarz wyjaśnia, co w wyglądzie żył powinno nas zaniepokoić.

Wygląd żył a problemy z krążeniem

Zmiany w wyglądzie żył zazwyczaj są skutkiem problemów z krążeniem. Im wcześniej je dostrzeżemy i podejmiemy leczenie, tym lepiej. Tych poważnych dolegliwości nigdy nie powinniśmy bagatelizować.

Lekarka Tomi Mitchell wskazuje, co w wyglądzie żył powinno nas zaniepokoić:

  • cienkie linie w kolorze niebieskim, czerwonym lub fioletowym to tzw. pajączki, jeden z pierwszych objawów żylaków,
  • siniaki lub rany w okolicach żył, które mogą być wynikiem urazu,
  • obrzęk żył może być skutkiem stanu zapalnego spowodowanego infekcją lub chorobami autoimmunologicznymi.

Jeśli zauważasz u siebie którykolwiek z powyższych objawów, a do tego dostrzegasz, że twoje kończyny, w szczególności nogi, są opuchnięte, koniecznie udaj się do lekarza. Tylko specjalista będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę i powiedzieć, co ci dolega.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 5 flebologia

Co osłabia żyły?

Na osłabienie żył ma wpływ wiele czynników. Znaczenie mają przede wszystkim nasze wybory związane ze stylem życia takie jak palenie papierosów czy siedzący tryb życia. Dbanie o żyły jest bardzo ważne w kontekście całego zdrowia organizmu. Możemy to robić jedząc zdrowo i rezygnując z przetworzonego jedzenia, pamiętając o aktywności fizycznej i unikając używek.