Nowy wirus po raz pierwszy zdiagnozowany u człowieka. Nowa "świńska grypa"?

2023-11-28 7:38

Brytyjskie władze prowadzą dochodzenie w celu wyjaśnienia, czy na nowy wirus nie zachorowało więcej osób. Okazuje się, że w Wielkiej Brytanii zidentyfikowano szczep, którego dotąd nie było. Zdaniem specjalistów patogen wywołuje świńską grypę.

Po raz pierwszy nowy wirus zdiagnozowany u człowieka. “Pracujemy szybko”
Autor: Fot. Getty Images

Choć od 2005 roku odnotowano w sumie 50 przypadku zachorowań na ten szczep wirusa, to zdaniem specjalistów przypadek z Wielkiej Brytanii nie jest powiązany genetycznie z poprzednimi. Powiadomiono Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Grypa - jak zapobiegać grypie?

Wykryto nowy wirus, który zaatakował człowieka

Jak informuje “The Guardian” u jednego z obywateli Wielkiej Brytanii zdiagnozowano wirusa H1N2. Grypa A(H1N2)v jest podobna do wirusów grypy wykrytej u świń w tym kraju. W związku z tym faktem Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), oficjalnie zawiadomiła WHO o najnowszych ustaleniach.

Na obecnym etapie udało się ustalić, że najnowsza infekcja jest odrębną formą - 1b.1.1, która różni się od ostatnich przypadków H1N2 u ludzi w innych częściach świata. Zarażona osoba miała łagodny przebieg choroby i nie wymagała hospitalizacji, nie wiadomo jednak w jaki sposób doszło do zakażenia.

Świńska grypa w Wielkiej Brytanii. Trwa dochodzenie 

Po tym jak okazało się, że wykryto nowy szczep wirusa świńskiej grypy, odpowiednie służby rozpoczęły szczegółowe dochodzenie. Nie wiadomo jak doszło do zakażenia, dlatego UKHSA bada okoliczności i sprawdza kontakty chorego, aby zidentyfikować źródło problemu.

Pracujemy szybko i intensywnie, aby wyśledzić bliskie kontakty i ograniczyć potencjalne rozprzestrzenianie się wirusa. Zgodnie z ustalonymi protokołami trwają dochodzenia, aby dowiedzieć się, w jaki sposób dana osoba nabyła infekcję i ocenić, czy istnieją dalsze powiązane przypadki - komentuje Meera Chand, dyrektor ds. incydentów w UKHSA.

Wszystkim osobom, które miały kontakt z chorym pacjentem, zostaną zaoferowane odpowiednie testy i porady dotyczące dalszej opieki, jeśli wystąpią u nich objawy lub wynik testu będzie pozytywny. 

UKHSA podejmuje również kroki w celu zwiększenia nadzoru w ramach istniejących programów obejmujących gabinety lekarskie i szpitale w niektórych częściach North Yorkshire.