Pij codziennie, a trzustka odczuje ulgę. Wystarczy mała filiżanka wieczorem
Choć od świąt minęło już trochę czasu, to jednak czasem ta dłuższa przerwa i dni pełne różnorodnych posiłków wystarczyły, by wpaść w pułapkę podjadania. Niestety cierpi na tym nie tylko nasza waga, ale przede wszystkim organizm a w tym trzustka. Pomocne może być picie prostego naparu.
Prawidłowa praca trzustki jest bardzo ważna także w kontekście kontrolowania poziomu cukru we krwi. Wpływa również na proces trawienia. To właśnie ten narząd wydziela niezbędne enzymy zajmujące się rozkładem węglowodanów, tłuszczów i białek. Niestety kiedy jest obciążona, jej praca może być utrudniona. Warto wypić prosty, ziołowy napar.
Co pić na trzustkę? Niepozorne ziele
Wspieranie organizmu ziołami to stara metoda znana z medycyny ludowej. Nasze babcie w ten sposób szukały ulgi, a dziś wiemy, że niektóre rośliny bywają bardzo pomocne. Trzustka także może potrzebować wsparcia zwłaszcza jeśli nasza dieta jest bogata w tłuste, słodkie i ciężkostrawne posiłki.
Glistnik - inaczej jaskółcze ziele - rośnie na łąkach i ma żółte drobne kwiatuszki. Choć roślina jest niepozorna, to jej właściwości ceniono nie tylko w kontekście zwalczania kurzajek. Picie herbatki z glistnika wpływa pozytywnie na pracę trzustki oraz wątroby.
Eksperci z Katedry i Zakładu Farmakognozji oraz z Ogrodu Roślin Leczniczych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaznaczają, że stosowanie preparatów zawierających ziele glistnika zalecane jest w przypadku dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
Badacze zaznaczają, że wyciągi z Chelidonii herba mają także inne zastosowanie. W medycynie ludowej po jaskółcze ziele sięgano w trudnościach z zasypianiem. Naukowcy dodają, że glistnik wykazuje takie działanie jak:
- hipotensyjne,
- przeciwbólowe,
- przeciwzapalne,
- hepatochronne,
- antyalergiczne,
- moczopędne,
- przeciwobrzękowe,
- antyalergiczne.
Dzięki tak wszechstronnemu działaniu herbata z jaskółczego ziela przynosi ulgę obciążonej trzustce. Autorzy publikacji naukowej zaznaczają, że szereg aktywności pozytywnie wpływających na organizm potwierdzono badaniami w warunkach in vitro oraz in vivo wykonanych na zwierzętach.
Jak wspierać trzustkę? Nie zapominaj o diecie
W trosce o zdrową trzustkę w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na codzienną dietę. Ważne, aby zrezygnować z ciężkostrawnych posiłków. Zarówno w kontekście chorób narządu, jak i ich zapobieganiu. Pierwszym krokiem powinno być wdrożenie niskotłuszczowej i lekkostrawnej diety.
Głównym celem jest ograniczenie tłuszczu i błonnika, ale tak naprawdę każdy przypadek powinien być traktowany indywidualnie i konsultowany z lekarzem i dietetykiem. Nie należy na własną rękę stosować diet eliminacyjnych.
To, co z pewnością można i trzeba zrobić to zrezygnować z alkoholu i wysokoprzetworzonej żywności. Pomocna będzie również herbatka z glistnika. Warto jej szukać w sklepach zielarskich i z ekologiczną żywnością, tak aby uniknąć spożywania produktu pełnego pestycydów. Wystarczy jedną łyżeczkę ziół zalać wrzątkiem i każdego dnia wypić filiżankę ziołowej herbaty jaskółczego ziela.