Pierwsza szczepionka na boreliozę w fazie testów. Pfizer prowadzi badania w Polsce

2022-08-12 12:12

Firma Pfizer rozpoczęła trzecią fazę badań klinicznych nad szczepionką przeciw boreliozie. Testy odbybwać się będą w krajach europejskich, m. in. w Polsce i na terenie Stanów Zjednoczonych. Są to regiony, w których odnotowuje się najwięcej przypadków boreliozy.

Szczepionki w laboratorium
Autor: Getty Images

Pierwsza szczepionka na boreliozę w fazie testów

Pfizer informuje, że druga faza testów pozwoliła na uzyskanie obiecujących danych. Okazuje sę, że dorośli i dzieci wykazywali silną odpowiedź immunologiczną na szczepionkę. Trzecia faza testów ma potwierdzić jej skuteczność.

Testy mają zostać przeprowadzone na grupie 6000 uczestników. Wśród nich znajdują sie dorośli i dzieci powyżej 5. roku życia. Uczestnicy mają otrzymać trzy dawki szczepionki lub placebo z soli fizjologicznej (w stosunku 1:1). Jak informuje dr Alan Kivitz, reumatolog z Pensylwanii, rejestracja ochotników ma trwać do końca roku.

Poradnik Zdrowie: Żyję z boreliozą

Coraz więcej przypadków boreliozy

Szczepionka ma być odpowiedzią na wysokie zagrożenie groźną chorobą przenoszoną przez kleszcze, jaką jest borelioza. Liczba osób zakażonych tą chorobą nie maleje. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w 2021 roku w Polsce wykryto 12 427 przypadków boreliozy. Natomiast dane amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom podają 480 tys. zachorowań rocznie w USA.

"Wskaźniki występowania boreliozy rosną na całym świecie, więc zapewnienie ludziom nowej formy ochrony przed tą chorobą jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Mamy nadzieję, że dane uzyskane podczas trzeciej fazy badania potwierdzą uzyskane do tej pory dowody na skuteczność VLA15. Z niecierpliwością oczekujemy na współpracę z ośrodkami badawczymi w USA i Europie w tym ważnym badaniu" - podała w oświadczeniu dr Annaliesa Anderson, starsza wiceprezes i szefowa działu badań i rozwoju szczepionek firmy Pfizer.

Czym jest VLA15?

VLA15 to szczepionka białkowa. Ma być podawana w trzech dawkach w czasie od 5 do 9 miemiesięcy. Rok od przyjęcia dawki ma zostać podana dawka przypominająca.

Dotychczas nie wymyślono żadnej skutecznej szczepionki przeciw boreliozie. VLA15 ma być pierwszym tego typu produktem na rynku. Badania nad szczepionką prowadzone będą w 50 miejscach, w których odnotowuje się najwięcej przypadków boreliozy. Nalezą do nich m. in. Finlandia, Niemcy, Polska, Holandia, Szwecja i USA.

Jeśli trzecia faza badań potwierdzi skuteczność VLA15, to firma Pfizer złoży wniosek o rejestrację tej szczepionki do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA). Ma to nastąpić w 2025 r.