Oto co napój energetyczny robi z twoim ciałem. Eksperci opisują reakcje organizmu

2022-06-13 14:03

Napoje energetyczne cieszą się dużą popularnością. Szczególnie często sięgają po nie osoby młode. Mimo ostrzeżeń lekarzy nadal mają rzeszę zwolenników. Eksperci krok po kroku przeanalizowali, jak wypicie puszki napoju energetyzującego, wpływa na ludzki organizm.

mężczyzna
Autor: Getty Images

Światowa Organizacja Zdrowia określiła napoje energetyzujące jako zagrożenie dla zdrowia publicznego. Nic dziwnego – mogą wyrządzić znaczeni więcej szkód niż pożytku. Ale naukowcy podkreślają, że za ich popularnością stoi także cena. Puszka popularnego energetyka potrafi kosztować mniej niż butelka wody.

Napoje energetyczne mają w sobie wiele cukru, dlatego sprzyjają otyłości. Energetyk o pojemności 250 ml zawiera około 27,5 g cukru.

Spożywanie energetyków sprzyja również innym nałogom takim jak picie alkoholu i palenie. Sprawdź, jak na wypicie puszki napoju energetyzującego zareaguje twój organizm.

Co szkodzi wątrobie?

Pierwsze dziesięć minut

To moment, w którym kofeina zaczyna dostawać się do krwiobiegu. Wzrasta tętno i podnosi się ciśnienie krwi.

Od kwadransa do trzech

Kofeina osiągnęła już szczyt swoich możliwości. Możesz czuć się bardziej skoncentrowany i czujny.

Od pół godziny do 50 minut

Do tego czasu kofeina zostanie wchłonięta przez organizm. Wątroba rozpoczęła już wchłanianie większej ilości cukru.

Pierwsza godzina

W tym momencie możesz szykować się na spadek samopoczucia. Poziom kofeiny i cukru znacznie spada. To skutkuje zmęczeniem.

Kolejne pięć, sześć godzin

W ciągu kilku pierwszych godzin od wypicia napoju energetycznego, organizm zmniejszy zawartość kofeiny w krwiobiegu o połowę.

Dwanaście godzin

Po ok. dwunastu godzinach od spożycia energetyka, kofeina u większości ludzi znika z krwiobiegu. Jednak jak zaznaczają eksperci – nie u każdego. Jest to zależne od aktywności oraz wieku danej osoby.

Od dwunastu godzin do doby

Jeśli należysz do grupy osób, które regularnie spożywają napoje energetyczne, po upływie dwunastu godzin możesz zacząć odczuwać objawy odstawienia. Należą do nich zaparcia, drażliwość i ból głowy.

Od 7 do 12 dni

Badania naukowe wykazują, że tyle wystarczy, by twój organizm stał się tolerancyjny na codzienną dawkę kofeiny.