Ogromna liczba szczepionek pójdzie do kosza? Wysokość strat zwala z nóg

2022-09-22 7:42

Obecnie w magazynach zalega około 25 mln dawek szczepionek na COVID-19. Ich termin ważności właśnie upływa, więc prawdopodobnie będą musiały zostać zutylizowane. To oznacza kolosalną sumę pieniędzy, która "pójdzie" do kosza.

szczepionki
Autor: Getty Images

Polacy nie chcą się szczepić

Zapowiadany na początku 2021 r. Narodowy Program Szczepień nie został w pełni zrealizowany po myśli rządu. Według danych na środę 21 września, w pełni zaszczepionych jest niecałe 22,6 mln Polaków. To nieco ponad połowa społeczeństwa. Sam Adam Niedzielski przyznał, że jest to problem: - Z mojego punktu widzenia jest to absolutnie niesatysfakcjonujące. Ja przypomnę, że trzy dawki przyjęło blisko 12 mln osób i to jest ta liczba, te osoby, które chcemy przekonać do tego, żeby kontynuowały szczepienie, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo - stwierdził minister zdrowia w Ciechocinku. 

Poradnik Zdrowie: szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

W magazynie zalega 25 mln dawek

W magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zalega około 25 milionów dawek różnych szczepionek. Przy założeniu, że jedna jest warta ok. 100 zł, to suma zwala z nóg, bo to około 2,5 mld zł strat dla budżetu państwa. Zutylizowano już 790 tys. dawek.

Od 16 września trwają w Polsce szczepienia drugą dawką przypominającą dla osób w wieku powyżej 12 lat, które przyjęły podstawowy schemat szczepienia.