Od 28 marca te leki nie będą już finansowane w ramach RDTL. Na liście ponad 130 pozycji

2023-03-22 9:48

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL). Na liście znalazło się ponad 130 leków, a nowe zasady finansowania zaczną obowiązywać już 28 marca.

Od 28 marca te leki nie będą już finansowane w ramach RDTL. Na liście ponad 130 pozycji
Autor: Getty Images Od 28 marca te leki nie będą już finansowane w ramach RDTL. Na liście ponad 130 pozycji

Ratunkowy dostęp do technologii lekowych (RDTL) jest często ostatnią deską ratunku dla wielu chorych. Ten system dedykowany jest pacjentom, u których wyczerpano dostępne opcje leczenia. Wówczas w ramach systemu RDTL chory może bezpłatnie otrzymać leczenie, a jego koszty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Nowa lista leków niepodlegających finansowaniu w ramach RDTL

20 marca Minister Zdrowia ogłosił nową listę produktów leczniczych, które nie podlegają finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Na liście znalazło się 136 preparatów.

W wydanym komunikacie resort zdrowia zaznacza, że chorzy, którzy już rozpoczęli leczenie produktem leczniczym znajdującym się na nowej liście przed dniem obowiązywania właściwego wykazu, mają prawo do kontynuacji terapii. Jest jednak jeden warunek. Muszą udowodnić skuteczność dotychczasowego leczenia.

- Informacja o kontynuacji leczenia powinna zostać przekazana przez świadczeniodawcę do właściwego lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia – zaznacza MZ. Komunikat resortu wchodzi w życie w ciągu 7 dni od daty publikacji, a więc od 28 marca br.

Treść komunikatu i wykaz leków znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia w zakładce "Komunikaty".

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki