Obowiązkowe testy na COVID dla opiekunek żłobków i przedszkoli?

2020-05-22 12:16 Małgorzata Wójcik

Czy pracownicy przedszkoli i żłobków zostaną przebadania na obecność COVID-19? Na razie taka decyzja zapadła w Łodzi i Toruniu.

W poniedziałek 18 maja wiele żłobków i przedszkoli w Polsce wznowiło działalność. Zanim otwarto placówki w Łodzi, wszyscy opiekunowi zostali poddani testom na obecność koronawirusa. Jak się okazało był to strzał w dziesiątkę, ponieważ 14 proc, z nich miała przeciwciała na COVID-19, co oznacza, że prawdopodobnie mieli styczność z nim lub są aktualnie zarażeni.  

- Na 3337 przebadanych pracowników żłobków i przedszkoli, osób z podejrzeniem mamy 456. To blisko 14 proc. - poinformowała media prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Prezydencji apelują

Informacja o zakażonych pracownikach rozniosła się po Polsce, czego efektem był apel prezydentów polskich miast, którzy chcą, aby rząd przeprowadził obowiązkowe testy na obecność koronawirusa dla wszystkich pracowników żłobków i placówek oświatowych, którzy mają bezpośredni kontakt z dziećmi – czytamy na stronach urzędu miasta stołecznego Warszawa.

Zdaniem ministra Szumowskiego nie będzie krajowej akcji przeprowadzania testów na koronowirusa u nauczycieli. Wyjaśnia, że trzeba by było powtarzać je co kilka dni, co nie jest możliwe. - Jeśli zrobimy u wszystkich jednocześnie to ten test będzie ważny przez 3-4 dni, bo wtedy już może się pojawić zakażenie - mówi Szumowski na konferencji.

Które miasta się testują?

Póki co, do takich testów przygotowuje się jednak Toruń. Ponad pół tysiąca tamtejszych pracowników żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych przejdzie testy immunologiczne na obecność koronawirusa. Zapłaci za nie gmina. - Chcemy mieć pewność, że osoby pracujące z dziećmi i spotykające się z ich rodzicami są zdrowe i mogą wypełniać swoje obowiązki – powiedziała na konferencji prezydent Torunia Michał Zaleski.

A co ze stolica? Czy miasto zarządzi obowiązkowe testy dla przedszkolanek? Na razie prezydent Trzaskowski nie wyda takiej decyzji. - Rząd odwrócił się plecami do pielęgniarek, lekarzy, odwrócił się plecami także do tych wszystkich, którzy pracują w żłobkach i przedszkolach.

Decyzja rządu o otwarciu placówek nie była konsultowana z samorządami, na które została przerzucona cała odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, rodzicom i personelowi placówek. W samej Warszawie w przedszkolach i żłobkach pracuje 16 tysięcy osób. Domagamy się, aby przy odmrażaniu gospodarki zwiększać liczbę testów wśród obywateli – powiedział Trzaskowski cytowany przez UM Warszawa.

Czytaj: W przedszkolu po przerwie - dzieci znów przechodzą okres adaptacji

Otwarcie żłobków i przedszkoli: wytyczne GIS. Czy dzieci będą bezpieczne?

Czy można bezpiecznie posłać dziecko do przedszkola i żłobka?

Kto kogo zaraża koronawirusem? Znany pediatra wyjaśnia, czy winne są dzieci

Tarnowskie przedszkola gotowe na przyjęcie dzieci

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE