Nowy sposób wyłudzania danych. MZ i GIS ostrzegają

2021-09-24 7:20

W czwartek pojawiły się doniesienia o nowym sposobie oszustwa na tzw. "kwarantannę". Całą sytuację skomentowało Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami: "Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron"

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy" – poinformował w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

COVID-19 - poród w czasie pandemii, prawa rodziców, kwarantanna

GIS przestrzega, że jest to prawdopodobnie próba wyłudzenia danych, w związku z czym apeluje, aby nie otwierać linku z wiadomości oraz aby jak najszybciej usunąć ja z telefonu.

Źródło: PAP

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.