Noworodek miał spuchnięty brzuszek. Lekarze wykryli w nim 8 embrionów

2022-11-07 8:34

Do niecodziennego odkrycia doszło w Indiach. Lekarze znaleźli w brzuchu noworodka 8 embrionów. Zdaniem ekspertów, którzy opiekowali się dzieckiem, to pierwszy taki przypadek w kraju.

Noworodek miał spuchnięty brzuszek. Lekarze wykryli w nim 8 embrionów
Autor: Getty Images / The Sun Noworodek miał spuchnięty brzuszek. Lekarze wykryli w nim 8 embrionów

Maluch urodził się w prywatnym szpitalu 10 października. Niedługo po powrocie dziecka do domu, jego rodzice bardzo się wystraszyli. Noworodek miał spuchnięty brzuszek. Opiekunowie dziewczynki obawiali się, że ma guza, jednak prawdziwa przyczyna tego objawu była zupełnie inna.

Lekarze wykryli w brzuchu noworodka 8 embrionów

Gdy dziecko trafiło do szpitala, lekarze zalecili mu szczegółowe badania, w tym wykonanie tomografii komputerowej. Badanie wykazało, że dziecko ma guza. Dziewczynka została przetransportowana do Szpitala Dziecięcego i Centrum Badawczego Rani w mieście Ranchi. W placówce specjaliści odkryli, że zmiana wcale nie jest guzem, a płodami. W brzuchu noworodka zgromadziło się aż 8 pasożytniczych bliźniaków.

Lekarze byli zdumieni ilością niedorozwiniętych płodów znalezionych w ciele dziecka. Noworodek spędził pod obserwacją 21 dni. Dopiero po tym czasie lekarze zdecydowali się przeprowadzić zabieg usunięcia pasożytniczych bliźniaków, który trwał 1,5 godziny. Obecnie dziewczynka wraca do zdrowia po operacji.

Zespół zajmujący się dzieckiem pod kierownictwem dr Mohammeda Imrana podkreślił, że to największa liczba embrionów, jakie kiedykolwiek usunięto niemowlęciu. Eksperci zaznaczyli, że w Indiach zgłoszono tylko 10 podobnych przypadków. Jednak wcześniej usunięto tylko 2 lub 3 embriony, a nigdy nie było ich 8.

Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

Czym jest pasożytniczy bliźniak?

Pasożytnicze bliźniaki to rzadka sytuacja, w której jeden lub więcej wadliwych płodów jest zamkniętych w ciele rodzeństwa. Takie przypadki zdarzają się rzadziej niż jeden na milion urodzeń. Dzięki postępowi technologii zwykle wykrywane są jeszcze na etapie ciąży i rozwoju płodu w brzuchu matki.

Kiedy bliźniak zostaje wykryty w ciele noworodka, lekarze przeprowadzają zabieg usunięcia wadliwego płodu wkrótce po urodzeniu. Zdarzają się jednak przypadki, że dziecko z pasożytniczym bliźniakiem żyło przez lata.

Pasożytniczy bliźniak nigdy nie kończy rozwoju i rzadko – jeśli w ogóle – ma pełny mózg i normalnie funkcjonujące serce. Zazwyczaj pasożytnicze bliźniaki nie dzielą narządów z dominującym bliźniakiem i nie są w stanie przeżyć samodzielnie.