Nowe zasady w sklepach i restauracjach. Ile osób zrobi zakupy?

2020-10-16 12:58

Według nowych obostrzeń ogłoszonych w czwartek przez rząd limity osób, które zrobią od soboty zakupy w sklepach będą zależały od powierzchni sklepów. Co z restauracjami i barami?

Nowe zasady w sklepach i restauracjach. Ile osób zrobi zakupy?
Autor: Getty Images

- Limity dotyczące osób w sklepach w strefach czerwonych zostaną uzależnione (podobnie jak wiosną) od powierzchni - przekazał w piątek (16 października) rzecznik rządu Piotr Müller.

Nowe rozporządzenia w związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili w czwartek, 15 października. Wynika z nich, że nowe regulacje będą dotyczyły zarówno działalności sklepów, jak i gastronomii. Są one bardzo podobne do tych, jakie obowiązywały wiosną, gdy koronawirus dopiero pojawił się w Polsce.

Jeśli chodzi o sklepy, to nowe zasady będą dotyczyły jedynie czerwonej strefy. Od soboty, 17 października, w sklepach:

  • do 100 mkw. będzie mogło przebywać do 5 osób na 1 kasę;
  • powyżej 100 mkw. będzie to 1 osoba na 15 mkw.

Przypomnijmy też, że od czwartku (15 października) w całej Polsce obowiązują godziny dla seniorów. Między godziną 10 a 12 od poniedziałku do piątku zakupy w sklepach mogą robić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.

Będą również nowe restrykcje dotyczące lokali gastronomicznych, ale te wejdą w życie dopiero 19 października. Zarówno w czerwonej, jak i w żółtej strefie lokale gastronomiczne będą otwarte w godzinach 6-21. Po godzinie 21 posiłki będą mogły być wydawane wyłącznie na wynos. Zarówno w strefie czerwonej, jak i żółtej zajęty może być co drugi stolik. Dotyczy to restauracji i barów. 

Warto pamiętać, że od 17 października poszerza się lista powiatów, które wejdą do strefy czerwonej. Łącznie zakwalifikowano do niej 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich.

Zobacz pełną listę powiatów objętą czerwoną strefą >>>

Czytaj też:

Epidemiolog, prof. Andrzej Pająk: Musimy być gotowi na długi dystans. Jestem pesymistą [Super Raport]