Zdalne nauczanie, obowiązkowe szczepienia, limity osób. Lista nowych obostrzeń

2021-12-07 13:29
PILNE
Autor: canva

- Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk - powiedział szef MZ Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. Zaznaczył, że mutacja Omikron została oceniona jako „bardzo ryzykowna”. Czy będą wprowadzone restrykcje na święta?

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że „pracodawca będzie miał prawo wymagać wyniku testu od pracownika”. - Pracownicy będą mieli dostęp do darmowych testów. Nie będzie kierowania na domyślną kwarantannę po zleceniu - dodał. Co więcej, od 1 marca zostanie wprowadzony obowiązek szczepienia dla medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych.

Jak powiedział szef resortu zdrowia, zostaną zmienione zasady stosowania certyfikatów. - Wszystkie miejsca, w których był limit 50 proc. uczestnictwa, zostanie to zmienione do 30 proc. - doprecyzował. 

Zdaniem szefa MZ należy podjąć bardziej radykalne decyzje i w związku z tym „konieczne jest zaostrzenie regulacji”. - Chcemy wykorzystać okres ferii, żeby wydłużyć okres nieobecności dzieci w szkołach – podkreślił Adam Niedzielski. Od 20 grudnia do 9 stycznia ma obowiązywać nauka zdalna w szkołach.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Oto kolejne obostrzenia obowiązujące od 15 grudnia

  • Obniżony limit do 30 proc. w miejscach publicznych, m.in. w kościołach, kinach i teatrach. W kinach zakaz konsumpcji.
  • Zamknięte będą dyskoteki i kluby z pewnym wyjątkiem dla okresu sylwestrowego.
  • Limit w lokalach do max. 100 osób z wyłączeniem zaszczepionych.
  • 75 proc. obłożenia w transporcie zbiorowym.
  • Wprowadzenie testów dla domowników osób chorych na COVID-19.
  • Przestrzeganie obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.