Zdalne nauczanie, obowiązkowe szczepienia, limity osób. Lista nowych obostrzeń

2021-12-07 13:29

- Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk - powiedział szef MZ Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. Zaznaczył, że mutacja Omikron została oceniona jako „bardzo ryzykowna”. Czy będą wprowadzone restrykcje na święta?

PILNE
Autor: canva

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że „pracodawca będzie miał prawo wymagać wyniku testu od pracownika”. - Pracownicy będą mieli dostęp do darmowych testów. Nie będzie kierowania na domyślną kwarantannę po zleceniu - dodał. Co więcej, od 1 marca zostanie wprowadzony obowiązek szczepienia dla medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych.

Jak powiedział szef resortu zdrowia, zostaną zmienione zasady stosowania certyfikatów. - Wszystkie miejsca, w których był limit 50 proc. uczestnictwa, zostanie to zmienione do 30 proc. - doprecyzował. 

Zdaniem szefa MZ należy podjąć bardziej radykalne decyzje i w związku z tym „konieczne jest zaostrzenie regulacji”. - Chcemy wykorzystać okres ferii, żeby wydłużyć okres nieobecności dzieci w szkołach – podkreślił Adam Niedzielski. Od 20 grudnia do 9 stycznia ma obowiązywać nauka zdalna w szkołach.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Oto kolejne obostrzenia obowiązujące od 15 grudnia

  • Obniżony limit do 30 proc. w miejscach publicznych, m.in. w kościołach, kinach i teatrach. W kinach zakaz konsumpcji.
  • Zamknięte będą dyskoteki i kluby z pewnym wyjątkiem dla okresu sylwestrowego.
  • Limit w lokalach do max. 100 osób z wyłączeniem zaszczepionych.
  • 75 proc. obłożenia w transporcie zbiorowym.
  • Wprowadzenie testów dla domowników osób chorych na COVID-19.
  • Przestrzeganie obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych.
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?