Niski poziom witaminy D powiązano z przewlekłym stanem zapalnym. Naukowcy właśnie to odkryli

2022-08-09 12:16

Jeśli nasze ciało zostanie zaatakowane przez czynnik szkodliwy, uruchamia się proces obronny, jakim jest stan zapalny. Tym sposobem organizm walczy z chorobą, ale nie zawsze zapalenie jest dla nas korzystne. Czasami nie zostaje w stu procentach zwalczony i przyjmuje postać przewlekłą, co może prowadzić do wielu schorzeń m.in. chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których organizm atakuje i niszczy własne tkanki. Naukowcy odkryli związek między niedoborem witaminy D a przewlekłym staniem zapalnym. Przedstawione wnioski są zaskakujące.

Garść witaminy D
Autor: Getty Images

Niedobór witaminy D, potocznie określaną "słoneczną", jest w ostatnich latach często poruszanym zagadnieniem. Jest to związek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływa nie tylko na kości, ale pełni przede wszystkim ważną rolę w funkcjonowaniu układu immunologicznego. Jej właściwy poziom zmniejsza podatność na infekcję, a jeśli do niej dojdzie – łagodzi jej przebieg.

Rola witaminy D w funkcjonowaniu układu odpornościowego

Zespół naukowców z Uniwersytetu Południowej Australii przeprowadził ciekawą analizę, która wskazuje na bezpośredni związek między niskim poziomem witaminy D a wysokim poziomem białka CRP, który zawsze oznacza obecność stanu zapalnego w organizmie. W badaniu wnikliwie prześledzili dane genetyczne pochodzące od 294 970 uczestników z brytyjskiego banku UK Biobank za pomocą metody randomizacji Mendla. Polega ona na badaniu wpływu wariantów genetycznych stwierdzanych w populacji na wystąpienie określonego efektu.

Jak wyjaśnił główny autor badania dr Ang Zhou, wyniki sugerują, że zwiększenie podaży witaminy D u osób z jej niedoborem może zmniejszyć przewlekły stan zapalny. – Zapalenie jest fizjologiczną reakcją organizmu na czynniki uszkadzającego jego tkanki. Poziom białka C-reaktywnego zwiększa się w odpowiedzi na stan zapalny. Gdy organizm zatem doświadcza przewlekłego stanu zapalnego, wykazuje również wysokie CRP – dodał.

Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D

Niedobór witaminy D a przewlekły stan zapalny

Podczas tej analizy naukowcy zbadali poziom zarówno witaminy D, jak i białka C-reaktywnego. Na tej podstawie znaleźli bezpośredni związek między niedoborem tej substancji a podwyższonym stężeniem CRP.

- Zwiększenie poziomu witaminy D u osób, które mają jej zdecydowanie za mało, może zmniejszyć przewlekły stan zapalny, jednocześnie pomagając im uniknąć wielu powiązanych chorób – podkreślił Zhou.

Badanie sugeruje również, że prawidłowe stężenie witaminy D w organizmie może łagodzić różne komplikacje wynikające m.in. z otyłości lub zmniejszyć ryzyko rozwoju, lub ciężkość chorób przewlekłych z komponentem zapalnym, takich jak: chorób układu krążenia, cukrzycy i schorzeń autoimmunologicznych. W opinii naukowców to odkrycie dostarcza kolejnych dowodów na szerokie działanie witaminy D.

Wyniki tej analizy zostały opublikowane w czasopiśmie "International Journal of Epidemiology".