Nielegalne leki przechwycone na terenie Polski. W środku ekstrakt z konika morskiego

2024-04-17 14:03

Krajowa Administracja Skarbowa przechwyciła przesyłki z Wielkiej Brytanii i Tajlandii. Paczki były wypełnione nielegalnymi lekami i produktami ze zwierząt objętych ochroną. Przesyłki zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy.

Nielegalne leki przechwycone na terenie Polski. W środku ekstrakt z konika morskieg
Autor: fot. Getty Images Nielegalne leki przechwycone na terenie Polski. W środku ekstrakt z konika morskieg

KAS przechwycił nielegalne leki. W jednych był ekstrakt z konika morskiego

W poniedziałek Zachodniopomorska Administracja Skarbowa zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego przy Poczcie Polskiej w Szczecinie wykryli przesyłkę, wysłana do mieszkańca Stargardu, w której znajdowało się opakowanie 40 kapsułek zawierających ekstrakt z konika morskiego (Hippocampus). Całość udało się wykryć za pomocą urządzenia rentgenowskiego. Nadawca zadeklarował suplementy o wartości 15 dolarów amerykańskich (około 60 złotych).

Ekstrakt z konika zakwalifikowany został jako okaz CITES, wymieniony w załączniku B do rozporządzenia Rady (WE) 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi. Oznacza to, że dotyczył Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem. Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę i ograniczenia handlu nimi. 

Tego samego dnia, funkcjonariusze dokonali również rewizji paczki nadanej w Wielkiej Brytanii do odbioru w Szczecinie. Deklarowanym towarem były kosmetyki o wartości 50 funtów brytyjskich (około 250 złotych). Zamiast tego w przesyłce znalazły się 2 opakowania testosteronu w ampułkach i 10 tabletek na potencję.

Kraków. Pod samym Wawelem odkryto ślady po dużych zrzutach ścieków do Wisły. „Leki, hormony, narkotyki”

Leki w Polsce. Stosowanie nielegalnych produktów może być szkodliwe

Leki w Polsce mogą być dystrybuowane wyłącznie według ściśle określonych zasad, które umożliwiają kontrolę nad ich obrotem, najpierw hurtowym, a następnie detalicznym. Jak można się dowiedzieć, sprzedawać i stosować można wyłącznie leki, które:

  • zostały dopuszczone do obrotu przez uprawnione organy państwowe (zostały zarejestrowane i sprawdzone)
  • spełniają ustalone wymagania jakościowe,
  • nie przekroczyły terminu ważności.

Warto pamiętać, że obrót lekami i substancjami farmaceutycznymi bez wymaganych zezwoleń jest nielegalny. Osoby, które wprowadzają do obrotu produkty lecznicze bez zezwolenia, muszą liczyć się z karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Co więcej, powinniśmy wiedzieć, że stosowanie nielegalnych produktów leczniczych może być szkodliwe dla naszego zdrowia, Leki, które są sprowadzane nielegalnie, z naruszeniem ustawy farmaceutycznej, często są przechowywane i dostarczane w nieodpowiednich warunkach. Nie tylko to jednak powinno nas do tego zniechęcić. Ich skład ani działanie nie zostały przebadane i zatwierdzone. Może to więc skutkować negatywnym wpływem na nasze zdrowie, a nawet życie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki