MZ potwierdziło kolejne zakażenie Omikronem w Polsce. To 3-letnia dziewczynka

2021-12-17 14:23

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że odnotowano kolejny przypadek zakażenia wariantem Omikron w Polsce. To 3-letnia dziewczynka z Warszawy.

dziewczynka z misiem
Autor: Getty Images

Pierwszym przypadkiem zakażenia Omikronem w Polsce była obywatelka Lesotho. - Ta pani czuje się dobrze i jest w izolacji. Jednak wystąpiły objawy u jednej z osób, które kontaktowały się z tą panią bezpośrednio – wskazuje rzecznik MZ.

Dziś potwierdzony został kolejny przypadek. Chodzi o 3-letnią dziewczynkę w Warszawy, która została przetestowana pod kątem zakażenia między innymi z powodu kataru, nudności i wymiotów. Dziecko czuje się już dobrze, a objawy choroby ustąpiły, choć nadal występują u jej rodziców.

Szczepionki przeciw COVID-19 są przebadane i bezpieczne

- Zarówno rodzice, jak i dziewczynka znajdują się w izolacji. Choć rodzice są zaszczepieni, długotrwały kontakt tutaj mógł narazić ich na zakażenie. Co istotne, wszystkie dzieci z grupy przedszkolnej, które miały kontakt z tą dziewczynką, już znajdują się w kwarantannie z uwagi na fakt, że tam koronawirus wystąpił u jednego z kolegów tej dziewczynki, więc ta grupa już znajduje się w kwarantannie – wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz.

Według informacji Ministerstwa Zdrowia nie ma potwierdzenia, że "w tej grupie był wariant omikron". Obecnie warszawski sanepid kontaktuje się z rodzicami dzieci. - Najprawdopodobniej testowanie będzie dotyczyło również rodziców dzieci z przedszkola. Na pewno dzisiaj zostaną przetestowani rodzice wskazanej dziewczynki – powiedział rzecznik.

- Na dzień dzisiejszy więcej stwierdzonych przypadków omikron w Polsce nie mamy – podsumował, jednak dodał, że „sytuacja na pewno jest rozwojowa i musimy się liczyć z tym, że kolejne przypadki będziemy potwierdzać w najbliższych dniach i tygodniach".

Źródło: PAP