Minister Zdrowia: lato nie oznacza końca epidemii. Możliwy jest powrót części obostrzeń

2020-06-10 11:45 Katarzyna Hubicz

Lato nie oznacza końca epidemii, ona nie zniknęła, nie odchodzi – przypomniał we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. I po raz kolejny zapowiedział, że w określonych sytuacjach, m.in. w przypadku istotnego wzrostu ilości zakażeń, możliwy jest powrót niektórych obostrzeń.

"Epidemia nie zniknęła, nie odchodzi, nie skończyła się. Nie ma sytuacji, że lato to już koniec epidemii. Natomiast na pewno transmisji poziomych, czyli przekazywania na ulicy przypadkowym ludziom jest znacznie mniej” – powiedział minister Łukasz Szumowski, który we wtorek wieczorem był gościem w Polsat News. Wskazał, że są województwa, gdzie w ciągu ostatnich trzech dni było mniej niż 30 nowych zakażeń.

Odniósł się również do uwag, że gdyby badań wykonywano w innych województwach tyle, co na Śląsku w kopalniach, wzrosty liczby przypadków byłyby większe. Szef MZ stwierdził, że "tak nie jest".

"Są poszczególne ogniska w kopalniach, gdzie wyniki są dodatnie, a gdzie indziej mamy kopalnie, gdzie testujemy cztery tysiące górników i mamy tylko pięć dodatnich przypadków, a nie 200, 300 czy 500" – powiedział. "To nie jest tak, że testując masowo kilka tysięcy ludzi, zawsze mamy duże liczby dodatnich testów" – dodał.

Łukasz Szumowski pytany, czy rząd myśli o powrocie do pewnych obostrzeń, powiedział, że "jeśli wybuchłaby gdzieś transmisja pozioma, wzrost byłby wykładniczy, to na pewno byłby powrót do obostrzeń". "Pamiętajmy, że całkowitego lockdown-u, takiego jak zrobiliśmy na początku epidemii, drugiego zrobić się nie da" – dodał. I jednocześnie zapowiedział, że na obszarach, na których złagodzono lub zniesiono obostrzenia, pewne ograniczenia mogą znów zostać wprowadzone.

Szef MZ wyraził przekonanie, że w związku z badaniami prowadzonymi na Śląsku w kopalniach w najbliższych dniach liczba dodatnich wyników testów przez kolejne 10 dni będzie utrzymywała się na poziomie 300, 400 czy 500.

Źródło: PAP

Polska liderem. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 55

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE