Miały obowiązywać od 6 marca. Na te zmiany w szpitalach trzeba jeszcze poczekać
Od dziś, 6 marca 2024 roku miały wejść w życie nowe zasady dotyczące przyjęcia do szpitala. Każdy pacjent miał otrzymać specjalne opaski identyfikacyjne w celu zmniejszenia ryzyka ewentualnej pomyłki. Okazuje się jednak, że na zapowiadane zmiany trzeba jeszcze poczekać.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie warunków, sposobu i trybu zaopatrywania pacjentów szpitali w znaki identyfikacyjne oraz sposobu postępowania w razie stwierdzeniach ich braku utworzono 14 lutego 2024 roku. Choć zapowiadano, że nowe zasady wejdą w życie 6 marca br., to okazuje się, że termin uległ zmianie.
Opaski w szpitalu. Nowe zasady
Zgodnie z projektem rozporządzenia według nowych zasad pacjent po przyjęciu do szpitala ma otrzymać specjalną opaskę identyfikacyjną. Nie będzie ona jednak taka jak za dawnych lat, gdzie wpisywano imię lub nazwisko oraz numer PESEL. Obecnie opaska będzie posiadać określony znak identyfikacyjny uniemożliwiający odczytanie osobie postronnej.
- Obowiązek zaopatrywania w znaki identyfikacyjne pacjentów przyjmowanych do szpitala ułatwi szybką i prawidłową identyfikację pacjenta przed udzieleniem świadczenia zdrowotnego, zmniejszając tym samym ryzyko ewentualnej pomyłki. W trakcie pobytu w szpitalu każda interwencja medyczna powinna być poprzedzona potwierdzeniem tożsamości pacjenta przez odczytanie zakodowanej na opasce informacji - brzmi treść uzasadnienia projektu zarządzenia.
Wspomniana opaska ma być zakładana na nadgarstku lub w okolicy kostki kończyny dolnej. Natomiast jeżeli pacjentem jest noworodek, to opaski zakłada się na obydwa nadgarstki lub kończyny dolne.
W sytuacji, gdy do szpitala trafi osoba, której tożsamości nie udało się ustalić, na opasce zostanie umieszczone oznaczenie pacjent NN. Natomiast jeśli w tym samym czasie w placówce będzie przebywać więcej niż jedna osoba o nieokreślonych danych osobowych, na opasce poza znakiem NN wpisany zostanie kolejny numer porządkowy.
Od kiedy nowe opaski w szpitalach?
Choć pojawiały się głosy, że nowe przepisy wejdą w życie już 6 marca, to jednak śledząc proces legislacyjny, można dostrzec, że wciąż nie został zakończony. Na ten moment wiadomo, że ostateczna opinia wysłana do konsultacji została przekazana 29 lutego i zakończono etap opiniowania. Projekt rozporządzenia jednak wciąż ma status otwarty, a to z kolei oznacza, że prace trwają.
Projekt rozporządzenia musi przejść jeszcze kilka kolejnych etapów, a mianowicie:
- Rozpatrzenie przez Komitet Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji
- Rozpatrzenie przez Komitet Społeczny Rady Ministrów
- Rozpatrzenie przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów
- Rozpatrzenie przez Stały Komitet Rady Ministrów
- Opiniowanie przez Komisję Prawniczą
- Notyfikacja
- Skierowanie projektu do podpisu ministra
- Skierowanie aktu do ogłoszenia.
Zatem na finalne wejście w życie nowych zasad musimy jeszcze zaczekać.