Masz zaburzenia funkcji poznawczych? Naukowcy pocieszają: nie musi to być od razu Alzheimer

2022-01-21 14:32

Czy obniżenie funkcji poznawczych oznacza od razu chorobę Alzheimera? Zdaniem naukowców zapominanie u osób starszych nie zawsze jest oznaką otępienia. Z czego wynikają zaburzenia poznawcze? Wyjaśniają!

Masz zaburzenia funkcji poznawczych? Naukowcy pocieszają: nie musi to być od razu Alzheimer
Autor: Getty Images

Osiągnąłeś już pewien wiek i masz coraz większe problemy z pamięcią? Naukowcy mają dobre wieści. Obniżenie funkcji poznawczych nie musi być od razu objawem otępienia – wynika z najnowszych badań. Stwierdzono w nich, że upośledzenie funkcji poznawczych może być normalną częścią procesu starzenia.  

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii wiele wyjaśnia. Osoby, które nie uzyskały wysokiego wyniku w teście poznawczym, nie są od razu narażone na rozwój Alzheimera, czyli na nieuleczalną i postępującą chorobę neurodegeneracyjną.

Poradnik Zdrowie: Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Oznacza to, że niektóre testy stosowane w celu zdiagnozowania otępienia, jak podkreślają uczeni, nie dają dokładnego obrazu sprawności procesów poznawczych. Mogą one dać wgląd w nasilenie zaburzeń poznawczych, lecz nie pozwalają zidentyfikować przyczyny leżącej u ich podstaw.

Przyczyn może być kilka

Jak się okazuje, czynników, które wpływają na osłabienie funkcji poznawczych, jest trochę. Są to między innymi:

  • niedożywienie,
  • izolacja społeczna (ograniczone kontakty z przyjaciółmi lub rodziną),
  • stres,
  • depresja,
  • siedzący tryb życia,
  • zaburzenia widzenia,
  • zaburzenia słuchu,
  • choroby układu krążenia,
  • przewlekłe stany zapalne.

Do tych czynników naukowcy zaliczyli również niski poziom wykształcenia.

Mimo to badacze zwrócili uwagę, aby nie ignorować objawów! Jeśli czujesz, że twoja pamięć uległa pogorszeniu, według naukowców, należy zgłosić się do kardiologa w celu wykonania testów neuropsychologicznych.

Naukowcy mają pewną radę

W ramach badania uczeni pod kierunkiem dr Kaitlin Casaletto z University of California w San Francisco wywnioskowali, że aktywność fizyczna jest ważnym elementem profilaktyki i leczenia wielu chorób typowych dla wieku podeszłego.

Podczas wysiłku w mózgu człowieka dochodzi do zwiększenia poziomu stężenia ważnych neuroprzekaźników takich jak: dopamina, noradrealina i serotonina. Substancje te mają nie tylko wpływ na poprawę samopoczucia, ale także silnie oddziałują na funkcje poznawcze.

Aktywność fizyczna a poziom białek synaptycznych  

Jak wyjaśnili badacze, w mózgu osoby starszej, który uprawia regularną aktywność fizyczną, jest więcej białek tzw. synaptycznych (m.in. syntaksyna, synaptogamina-1, synaptofizyna) odpowiedzialnych za wzmocnienie połączeń między neuronami poprzez regulowanie wydzielania neuroprzekaźników. Tym sposobem wspomagają ona sprawność umysłową.

Według głównej autorki badania „regulacja białek synaptycznych ma związek z aktywnością fizyczną i może wpływać korzystnie na wyniki poznawcze”. Dodała, że utrzymywanie integralności połączeń między neuronami może okazać się kluczowe w zapobieganiu otępienia. 

Wyniki badania ukazały się na łamach pisma „Alzheimer’s & Dementia”.