Maseczki wrócą wcześniej niż sądziliśmy? MZ o wzroście zakażeń i obostrzeniach

2022-07-06 10:55

W ostatnich dniach w naszym kraju odnotowano wzrosty zakażeń koronawirusem. Czy to oznacza nadejście jesiennej fali? „Przygotowujemy się na różne scenariusze, natomiast na obecną chwilę nie zapadły żadne decyzje o wprowadzaniu zmian regulacyjnych” - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Kobieta siedzi na ławce w maseczce i dezynfekuje ręce
Autor: Getty Images

Coraz więcej zakażeń koronawirusem w Polsce

5 lipca w Polsce odnotowano 1075 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 166 ponownych. To znacznie więcej w porównaniu do zeszłego tygodnia, gdzie badania wykazały 696 zakażeń koronawirusem (w tym 71 ponownych).

Czy wzrosty zakażeń mogą zwiastować jesienną falę zakażeń, tak jak w poprzednich latach pandemii? MZ odpowiedziało na pytanie PAP-u odnośnie przygotowań na ewentualny powrót pandemii:

„Trudno jeszcze przewidzieć, jak może wyglądać jesienna fala pandemii. Europejskie dane wskazują, że fala może pojawić się wczesną jesienią, jednak czy faktycznie tak będzie, zależy od wielu czynników” - informuje MZ.

Choć Ministerstwo Zdrowia cały czas współpracuje z ośrodkami ekspertów i śledzi analizy krajowe i międzynarodowe, na razie nie podjęło żadnych decyzji dotyczących obostrzeń.

"Przygotowujemy się na różne scenariusze, natomiast na obecną chwilę nie zapadły żadne decyzje o wprowadzaniu zmian regulacyjnych" - podkreśla MZ.

Pewny jest natomiast fakt, że we wrześniu będzie gotowa szczepionka dostosowana do wariantu omikron.

"Wówczas, zgodnie z zaleceniami EMA (Europejska Agencja Leków - PAP), będziemy wskazywali grupy wiekowe, które mogłyby przyjąć czwartą dawkę" – zapowiada MZ.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Wzrost zakażeń także w innych krajach. Nowa odmiana omikrona szczególnie groźna

Wzrost zakażeń odnotowano także w innych kraja europejskich, m.in.:

  • w Niemczech - ogólnokrajowa tygodniowa zachorowalność wzrosła o 38 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem,
  • w Hiszpanii – gdzie obłożenie szpitali wynosi 7,79 proc.
  • i we Włoszech – ostatnio potwierdzono ponad 90 tys. zakażeń dziennie.

W tych krajach przeważa subwariant omikronu BA.5, który jest uznawany za wyjątkowo niebezpieczną odmianę koronawirusa.

Jak twierdzi prof. Fabrizio Pregliasco, "Nowy wariant jest bardziej zaraźliwy niż odra. Co więcej, jest w stanie przełamać nawet ochronę, jaka powstała w wyniku wcześniejszego zachorowania. 8 proc. przypadków wykrywanych teraz codziennie to ponowne zakażenia po infekcjach spowodowanych przez poprzednie warianty wirusa".