Marina miała nowotwór nazywany "cichym zabójcą kobiet". Jego objawy łatwo przeoczyć

2022-12-31 9:36

Marina Łuczenko-Szczęsna o swoich zdrowotnych problemach po raz pierwszy opowiedziała kilka miesięcy temu. Wtedy przyznała, że była w szpitalu, ponieważ zdiagnozowano u niej poważne schorzenie. W najnowszym wywiadzie wyznała, że wykryto u niej nowotwór jajnika. Choroba pokrzyżowała plany piosenkarki dotyczące zostania mamą po raz drugi.

Marina miała raka nazywanego cichym zabójcą kobiet. Jego objawy łatwo przeoczyć
Autor: Instagram Marina miała raka nazywanego "cichym zabójcą kobiet". Jego objawy łatwo przeoczyć

Owocem miłości Mariny i Wojciecha Szczęsnego jest syn Liam. W nowym wywiadzie z TVP piosenkarka przyznała, że wraz z mężem pragnęli powiększyć rodzinę. Podczas wizyty u lekarza, która miała służyć zaplanowaniu ciąży, u kobiety podejrzewano raka jajnika.

"Cios w serce"

Wszystko wydarzało się na początku ubiegłego roku. Marina przyznała, że poszła do lekarza, by przygotować się do kolejnej ciąży. - Usłyszałam, że mam nowotwór na jajniku. Nie było wiadomo, czy to jest rak, czy nie. Ale gdy słyszysz "nowotwór" w młodym wieku, to jest to po prostu cios w serce – wyjaśniła.

Zdrowotne problemy pokrzyżowały plany pary. Marina wyznała, że zmieniły się jej wszystkie priorytety i musiała skupić się na swoim zdrowiu. Na szczęście okazało się, że nowotwór nie był złośliwy.

Piosenkarka doszła do siebie i dodała, że ta sytuacja wiele ją nauczyła. - Był to przełomowy moment w moim życiu, który pokazał mi, jak wszyscy jesteśmy w obliczu tego pędu malutcy – powiedziała.

Poradnik Zdrowie: nowotwory ginekologiczne

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?

Ginekolog-onkolog Amina Ahmed podkreśla, że kobiety mają tendencję do ignorowania wczesnych objawów raka jajnika. Najczęściej jego sygnały tłumaczą procesem starzenia, przyrostem masy ciała lub innymi mniej ważnymi problemami zdrowotnymi. - To właśnie sprawia, że rak jajnika jest tak trudny do wczesnego wykrycia, kiedy jest najbardziej uleczalny – podkreśla ekspertka.

Lekarka zwraca uwagę na fakt, że wczesne symptomy nowotworu jajnika mogą być niejasne, ale kluczowe jest, by zwracać uwagę na to, jak długo trwają. Wiele kobiet walczy z objawami przez miesiące przed otrzymaniem oficjalnej diagnozy. Dr Ahmed podkreśla, że jeśli objawy nie ustępują w ciągu trzech tygodni, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Ekspertka wskazuje na pięć wczesnych objawów raka jajnika, czyli wzdęcia, zaparcia, przedłużający się ból miednicy, pleców i jamy brzusznej, problemy z układem moczowym takie jak parcie na mocz oraz brak apetytu.

Większość kobiet z rakiem jajnika jest diagnozowanych, gdy nowotwór jest zaawansowany, dlatego jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy, udaj się do ginekologa.