Marihuana wpływa na jakość snu? Jest odpowiedź naukowców

2021-12-07 11:29

Wśród czynnych użytkowników krąży opinia, że zażywanie marihuany sprzyja szybkiemu zasypianiu. Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto nie są jednak pewni, czy to prawda. Wysunęli kilka hipotez.

Marihuana wpływa na jakość snu? Jest odpowiedź naukowców
Autor: Getty Images

Zgodnie z zaleceniem amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom optymalny sen dla dorosłych wynosi 7-8 godzin na dobę. Według danych CDC od 50 do 70 mln Amerykanów zmaga się z zaburzeniami snu takimi jak: bezdech senny, bezsenność i zespół niespokojnych nóg.

Eksperci medycyny snu zauważyli, że coraz więcej osób sięga po produkty z konopi indyjskich, które wspomagają zasypianie i poprawiają jakość snu. Z pytaniem, jak marihuana wpływa na sen, postanowiła się zmierzyć grupa naukowców z głównego uniwersytetu w Toronto.

Poradnik Zdrowie: Medyczna marihuana

Nie ma wyraźnych dowodów

W badaniu wzięło udział 21 729 osób w wieku od 20 do 59 lat. Te dane zostały zebrane przez Health and Nutrition Examination Survey. Według badaczy zażywanie marihuany może w rzeczywistości obniżyć jakość snu. Dorośli, którzy stosowali marihuanę przez minimum 20 dni w ciągu miesiąca, potrzebowali maksymalnie 6 godzin snu. Natomiast umiarkowane zażywanie marihuany (mniej niż 20 dni w miesiącu) nie prowadziło do problemów ze zbyt krótkim snem. Wręcz przeciwnie – wpływało na dłuższy sen, czyli przekraczający 9 godzin. 

W opinii naukowców marihuana nie pozwala osiągnąć optymalnej długości snu, która ma pozytywny wpływ na zdrowie. Jak zaznaczył, główny autor badania dr Calvin Diep, zarówno krótki, jak i długi sen może sygnalizować zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Może również wpływać na rozwój m.in. miażdżycy, cukrzycy oraz choroby wieńcowej.

Jak pokazują wyniki przeprowadzonej ankiety, ludzie wierzą w to, że stosowanie marihuany może zapewnić lepszy sen. Zdaniem dr Calvina Diepa tak nie jest do końca. Gdy ludzie przestają nagle zażywać marihuany, to skutki jej odstawienia mogą odbić się na jakości snu. To może te osoby utwierdzać w przekonaniu, że marihuana rzeczywiście pozwala osiągnąć lepszy sen, a to de facto są objawy odstawienia.

Naukowcy twierdzą, że najprawdopodobniej marihuana może wpływać negatywnie na sen. Aby w 100 proc. potwierdzić hipotezę potrzebują kolejnych badań.

Zdrowy sen. Sprawdź, czy zdrowo sypiasz

Pytanie 1 z 7
Jak szybko zasypiasz?
Jak szybko zasypiasz?