Mamy lek na chłoniaka. Guzy zmniejszyły się u 80 proc. pacjentów, u 20 proc. całkowita remisja

2022-06-20 10:57

Doustny lek zanubrutynib okazał się skuteczny w przypadku pacjentów z wolno rosnącym typem raka znanym jako chłoniak strefy brzeżnej. U 80 proc. pacjentów guzy skurczyły się, a u 20 proc. doszło do całkowitej remisji. To ogromna nadzieja dla wielu chorych na ten rodzaj chłoniaka, który atakuje także dzieci.

lek na chłoniaka
Autor: Getty Images

Chłoniaki atakują w każdym wieku

Chłoniak to złośliwy nowotwór pochodzący z układu chłonnego. Nieprawidłowe komórki mogą gromadzić się w różnych częściach ciała, m.in. w węzłach chłonnych czy szpiku kostnym. Chłoniaki występują nie tylko u osób w podeszłym wieku, atakują także dzieci, nastolatków i młodych dorosłych.

Typów chłoniaka jest wiele, najczęściej jednak rozpoznaje się:

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 4 Rak jąder

Spektakularne wyniki badań

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan przeprowadzili badania, które wykazały, że doustny lek zanubrutinib skutecznie zmniejsza chłoniaki strefy brzeżnej (MZL). U 80 proc. pacjentów z MZL guzy uległy skurczeniu, a u 20 proc. nastąpiła całkowita remisja. 

Zanubrutynib to lek przeciwnowotworowy, który - jak wiele innych - daje efekty uboczne. Pacjenci zgłaszali biegunkę, wysypkę, objawy przeziębienia, gorączkę i obniżony poziom białych krwinek.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła zanubrutynib warunkowo. Ma być przeznaczony do stosowania u dorosłych z chłoniakami strefy brzeżnej, które były oporne na inne metody leczenia.

Prof. Tycel Phillips, hematolog z Uniwersytetu Michigan i główny autor badania, mówi:

W przypadku chłoniaka strefy brzeżnej i chłoniaka grudkowego bardzo potrzebne były opcje terapeutyczne o lepszej tolerancji i lepszej kontroli choroby. Chociaż niewielki rozmiar tego badania nie pozwala na wyciąganie daleko idących wniosków, wyniki dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności podkreślają potencjał zanubrutinibu jako dodatku do dostępnych terapii tych nowotworów.

Nieuleczalne stanie się uleczalne?

Dotąd pacjenci z chłoniakiem strefy brzeżnej lub grudkowym byli pozbawieni szansy leczenia, bowiem żadne dostępne metody nie były w ich przypadku skuteczne. To jeszcze bardziej podkreśla wagę tego nowego odkrycia i daje nową nadzieję dla wielu chorych.