Mama znanego lekarza wyleczyła się z nadciśnienia. "Jak doszło do tego cudu?"

2022-05-27 10:01

Czy nadciśnienie tętnicze da się wyleczyć? Historia zdrowotna mamy jednego z polskich lekarzy udowadnia, że z nadciśnieniem da się wygrać. Wystarczy tylko wprowadzić zmianę w sposobie naszego żywienia. Ekspert wyjaśnia, jak można to zrobić.

Dr Michał Tomaszewski z mamą
Autor: Instagram

O nadciśnieniu lekarze zwykli mówić "cichy zabójca". W Polsce z wysokim ciśnieniem krwi zmaga się co najmniej 10 milionów osób. Nieleczone nadciśnienie może powodować inne dolegliwości takie jak niewydolność nerek, zawał serca, udar i niewydolność serca. To także istotny czynnik rozwoju miażdżycy.

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie

Czy da się wyleczyć nadciśnienie?

Dr Michał Domaszewski jest lekarzem rodzinnym. Ekspert udostępnił wpis, w którym podzielił się informacją o tym, że jego mama zmagała się z nadciśnieniem tętniczym. Jednak jak podkreśla lekarz, pokonała chorobę.

Ekspert napisał: "Jak doszło do tego cudu? Przez ostatnie kilka miesięcy zmieniła dietę, wcześniej jadła dużo sera (zwłaszcza żółtego) i jadła dużo smażonych kotletów. Od kilku miesięcy głównie warzywa, owoce, jajka, zupki, mięsko gotowane, minimum stresu i… jest efekt. Zdrowie".

Lekarz tłumaczy, że kluczowym aspektem w leczeniu nadciśnienia jest dieta oparta na warzywach. Wskazuje na dietę DASH, którą stosuje się w profilaktyce chorób układu krążenia.

Zdaniem dr Domaszewskiego "około 30 proc. Polaków nie wie o swojej chorobie nadciśnieniowej, co wynika z faktu, że prawie 40 proc. dorosłych w naszym kraju nie zna wartości własnego ciśnienia".

- Musicie też wiedzieć, że moja mama nienawidzi chodzenia do lekarza. Jedną z głównych jej motywacji do zdrowego trybu życia jest... jak najrzadsze chodzenie do gabinetu lekarskiego. Nawet do mojego – dodaje ekspert.

Na czym polega dieta DASH?

Dieta DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension) to jedna z najzdrowszych diet na świecie. Jej głównym celem jest leczenie oraz profilaktyka chorób układu krążenia. Przede wszystkim dieta DASH opiera się na ograniczeniu spożycia wysokoprzetworzonej żywności, która zawiera dużo sodu, tłuszczu oraz cukru. Jadłospis na diecie DASH zawiera trzy główne posiłki i nawet cztery przekąski.

Wśród produktów, które można spożywać na diecie DASH, wskazuje się przede wszystkim:

  • owoce i warzywa,
  • chudy nabiał,
  • orzechy i nasiona,
  • drób i ryby,
  • suche nasiona roślin strączkowych,
  • oleje takie jak olej lniany, olej rzepakowy oraz oliwa z oliwek.