Likwidacja kwarantanny z kontaktu, powrót dzieci do szkół. Zmiany w obostrzeniach

2022-02-09 13:31

Rząd wprowadza zmiany w walce z pandemią COVID-19. Ulegną aktualizacji zasady związane z izolacją i kwarantanną, m.in. likwidacja kwarantanny z kontaktu. Od kiedy luzowanie obostrzeń wejdzie w życie?

PILNE
Autor: canva

- Dotychczasowy przebieg epidemii pokazuje, że za nami apogeum piątej fali. Dwa tygodnie temu mieliśmy do czynienia z przesileniem – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na dzisiejszej konferencji prasowej. Dodał, że zaobserwowano również spadek liczby zleceń na testy.

Według szefa resortu zdrowia „luty będzie miesiącem, gdy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże i w lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej”. Wyraził też nadzieję, że marzec to będzie czas na podejmowanie odważnych decyzji dotyczących „zniesienia restrykcji, różnych regulacji” czy wprowadzenie regulacji bardziej łagodnych.

- Jak często byłem pesymistą tak w tej sytuacji jestem optymistą – stwierdził Adam Niedzielski, dodając, że „mamy do czynienia z początkiem końca pandemii”.

Badania kontrolne po COVID-19 – jakie wykonać?

Zmiany w obostrzeniach

  • Mniej łóżek "covidowych" dostępnych w szpitalach.
  • Od 15 lutego br. ulegnie skróceniu izolacja dla wszystkich, a kwarantanna dla współdomowników będzie naliczana wyłączenie w okresie izolacji członka rodziny.
  • Od 11 lutego br. zniesiono kwarantannę z kontaktu.
  • Od 11 lutego br. wprowadzono 7-dniową kwarantannę przyjazdową (wyłącznie dla osób bez UCC).

Koniec nauki zdalnej

Podczas konferencji prasowej głos zabrał minister edukacji Przemysław Czarnek. – Przyspieszymy powrót do nauki stacjonarnej o tydzień do klas V-VIII i szkół ponadpodstawowych. Nauka zdalna nie będzie trwała do końca ferii i uczniowie wrócą do szkół 21 lutego – przekazał. Jego zdaniem będą „mogli spokojnie się uczyć do końca roku szkolnego”.

Kiedy bez maseczek? 

Na pytanie, czy zostanie zniesiony nakaz noszenia maseczek, Adam Niedzielski odpowiedział: "stosunkowo szybkie zejście z liczby zakażeń będzie pozwalało na podejmowanie pewnych decyzji luzujących obostrzenia". - Jednym z obostrzeń jest noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Pod tym względem absolutnie jest to element, który zapewnia bezpieczeństwo epidemiczne - zaznaczył. 

Szef MZ przypomniał, że bardzo ważna jest strategia DDM, będąca podstawową regułą, która pozwala na walkę z epidemią. Jak zaznaczył, w pewnej perspektywie decyzje ws. maseczek będą podejmowanie. Zdaniem Adama Niedzielskiego "rekomendacja noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych będzie zawsze formułowana". 

Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?