Kopalnie PGG: Wdrożono zabezpieczenia sanitarne

2020-05-08 20:20
Dolny Śląsk: Śmiertelny wypadek mężczyzny w kopalni Rudna
Autor: Getty Images Dolny Śląsk: Śmiertelny wypadek mężczyzny w kopalni Rudna

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas w porozumieniu z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim wydał zalecenia odnośnie testów przesiewowych w kierunku koronawirusa u górników pracujących w kopalniach.

Coraz głośniej w mediach o zarażeniach koronawirusem wśród górników. Jak to wygląda z perspektywy rządu? - W większości kopalń nie ma ognisk zakażenia koronawirusem - powiedział w piątek wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. Zakażanie potwierdzono u ponad 400 górników z Polskiej Grupy Górniczej.

Czytaj też: Kiedy otwarcie przychodni? Będzie szturm pacjentów?

Wiceminister w rozmowie z "Salonem politycznym Trójki" zapewnił, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a zabezpieczenia sanitarne wdrożone. - Wszystkie czynności związane z zabezpieczeniem sanitarnym zostały wdrożone i jestem przekonany, że to niebezpieczeństwo zostanie ograniczone - mówił Kowalski.

W kopalniach należących do PGG: Murcki-Staszic, Sośnica i Jankowice wstrzymano pracę i wydobycie. Zachorowania odnotowano także w innych kopalniach. Górnicy, którzy pracują na terenie kopani przechodzą badania przesiewowe na obecność SARS-CoV-2.

Decyzję o przeprowadzeniu testów przesiewowych na Górnym Śląsku podjął w środę, po naradzie u wojewody śląskiego w Katowicach, główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas w porozumieniu z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

Polecamy: Wakacje 2020 tylko w Polsce? Wiceminister odpowiada

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.