Kiedy otwarcie przychodni? Będzie szturm pacjentów?

2020-05-08 18:54
Koronawirus w Polsce. Kiedy normalnie pójdziemy do lekarza? Ministerstwo Zdrowia odpowiada
Autor: Getty Images

Kontakt lekarza z pacjentem jest często niezbędny do postawienia prawidłowej diagnozy. Póki co pacjent zobaczy lekarza tylko w sytuacji, w której zagrożone jest jego życie.

Służba zdrowia jest zamrożona - to fakt. Bez wyraźnej potrzeby (czytaj zagrożenia życia) pacjent nie zobaczy się z lekarzem. A często takie wizyty i badanie palpacyjne są niezbędne do postawienia trafnej diagnozy. 

Przez zamrożenie planowanych zabiegów i operacji wielu pacjentów będzie oczekiwać na nowy termin z niecierpliwością. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli chodzi o wizytę u dermatologa w Warszawie, to zostały one przełożone tylko miesiąc - przynajmniej w przychodni na Saskiej Kępie. 

W chwili obecnej planowane zabiegi i operacje są już prowadzone, nawet jeśli nie ratują bezpośrednio życia. Wolne terminy nie są nawet tak bardzo odległe - możecie je sprawdzić w TERMINARZU NFZ.

Jednak w przychodniach specjalistycznych słyszymy, że pacjenci boją się kontaktu z personelem medycznym i sami odwołują lub przekładają zabiegi na bardziej odległe terminy. 

Kiedy przychodnie zostaną otwarte?

A kiedy zwykłe przychodnie zostaną otwarte dla pacjentów? W najbliższej przyszłości, po otwarciu przedszkoli i żłobków powinniśmy spodziewać się również wzmożonego ruchu w przychodniach. Dzieci, nawet w małych grupach, łatwo mogą się od siebie zarazić i to wcale niekoniecznie koronawirusem. Dlatego w takich sytuacjach wizyta u pediatry i osłuchanie lub rozpoznanie przykładowo anginy może być istotne.

Rząd nie podaje konkretnej daty otwarcia przychodni. 

Polecamy: Wakacje 2020 tylko w Polsce? Wiceminister odpowiada

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.