Koniec z receptami bez limitu. Ministerstwo Zdrowia zapowiada ograniczenia

2023-06-30 15:53

Ministerstwo Zdrowia zapowiada: koniec z wystawianiem recept bez limitu. Chociaż dla wielu pacjentów teleporady, platformy do wystawiania recept online i e-recepty to ogromne ułatwienie, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o wprowadzeniu ograniczeń i weryfikacji w tej kwestii.

Ministerstwo Zdrowia ogranicza dzienną liczbę recept
Autor: GettyImages Koniec z receptami bez limitu. Ministerstwo Zdrowia zapowiada ograniczenia

Lekarze wystawili setki tysięcy recept - MZ reaguje

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, lekarze nie będą mogli wystawiać nielimitowanej ilości recept. To odpowiedź na ustalenie, że rekordowo „szybcy i sprawni” lekarze, wystawiali nawet 100 tys. do 400 tysięcy e-recept rocznie, co oznacza od 300 do 1000 recept - każdego dnia w roku. Co więcej, ustalono, że w co najmniej dwóch przypadkach e-recepty, które wystawiono bez badania, mogły się przyczynić do śmierci pacjenta po zażyciu wykupionych lekarstw.

W. KRASKA: UKRÓCIMY DZIAŁANIE RECEPTOMATÓW

Limity wystawiania recept

Ustalony limit to ok. 300 e-recept, dla maksymalnie 80 pacjentów na 10 godzin pracy lekarza, jak poinformował na piątkowej konferencji Adam Niedzielski, minister zdrowia. Natomiast sprawa dziesięciu lekarzy, podejrzewanych o przestępstwa przy wystawianiu e-recept, trafiła do prokuratury.

Trwają prace nad kolejnym ograniczeniem, jeśli chodzi o wystawianie e-recept. Mianowicie, chodzi o to, aby w przyszłości nie było możliwe otrzymanie recepty na leki psychotropowe za pomocą popularnych platform do zdalnego wystawiania recept, bez weryfikacji zasadności poprzez np. zbadanie pacjenta.

Jednak jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, nie ma powodów do obaw, jeśli chodzi o dostęp do teleporad i e-recept w ogóle. Zmiany w systemie mają na celu ukrócenie nieprawidłowości i nieetycznych praktyk. -E-recepta jest ogromnym udogodnieniem dla obywateli. Liczba wystawionych recept to już dziesiątki czy setki milionów - mówimy tutaj o miliardach wystawionych recept – zwrócił uwagę Niedzielski, wymieniając zalety tej formy recepty: - Łatwość jej użytkowania, brak możliwości zgubienia to są wszystko zalety, więc absolutnie nie dojdzie tutaj do sytuacji wylania dziecka z kąpielą - metaforycznie podkreślił minister zdrowia.