Jest popularna w leczeniu cukrzycy. Okazuje się, że może powodować wady płodu

2022-04-04 12:50

Lek przyjmowany przez pacjentów z cukrzycą typu 2, skuteczny w leczeniu insulinooporności i zespołu metabolicznego może powodować wady rozwojowe u noworodków. Na całym świecie przyjmuje ją ponad 150 milionów osób, w tym 2 miliony Polaków.

Jest popularna w leczeniu cukrzycy. Okazuje się, że może powodować wady płodu
Autor: Getty Images

Metformina a ryzyko wad u płodu

Najnowsze badania wskazują na niepokojące powiązania pomiędzy metforminą a rozwojem płodowym. Dotyczy to szczególnie stosowania metforminy przez mężczyzn - wówczas ryzyko wystąpienia wrodzonej wady genitaliów u dziecka jest trzykrotnie wyższe niż średnia w populacji. Doniesienia te pojawiają się w "Annals of Internal Medicine".

Poradnik Zdrowie: cukrzyca

Czym są wrodzone wady genitaliów?

Mowa o wadach w obrębie genitaliów dotyczących noworodków płci męskiej, których ojcowie przyjmują metforminę w przebiegu leczenia cukrzycy typu 2. Wada polega na nieprawidłowym ulokowaniu ujścia cewki moczowej (spodziectwo). W większości przypadków defekt ten jest niewielki, jednak zdarzają się takie przypadki, gdy ujście cewki znajduje się znacznie bliżej moszny.

Wrodzoną wadę genitaliów leczy się operacyjnie, zwykle między 6 a 24 miesiącem życia. Technikę zabiegu dostosowuje się indywidualnie, w zależności od stopnia wady.

Okazuje się, że metformina może mieć wpływ na proces powstawania plemników. Nie odnotowano większej częstotliwości występowania wad u rodzeństwa noworodków z wadami, ani u dzieci ojców, którzy przyjmują insulinę. 

Odstawienie metforminy możliwe wyłącznie pod nadzorem lekarza

Metforminy nie należy odstawiać z dnia na dzień, bez konsultacji z lekarzem. Na skutek zaprzestania stosowania leku może dojść do wzrostu poziomu cukru we krwi, czego konsekwencją mogą być negatywne skutki dla zdrowia.

Spodziectwo występuje u jednego na około trzysta noworodków. Gdy ojciec dziecka stosuje metforminę, ryzyko wystąpienia wady rozwojowej płodu wzrasta do jednego na sto urodzeń. 

Naukowcy podkreślają, że badanie to ma ona charakter obserwacyjny i wstępny. Potrzebne są dalsze badania, które pozwolą jednoznacznie ustalić powiązanie pomiędzy metforminą a wadami u noworodków. 

Warto dodać, że metformina to przebadany, bezpieczny lek stosowany z powodzeniem od lat 50. ubiegłego wieku.