Jak złagodzić duszności po COVID-19? Zalecenia WHO

2020-11-24 12:45 Monika Ochnik

Duszności po COVID-19 to bardzo częsty objaw u ozdrowieńców, który może się utrzymywać jeszcze kilka dni, a nawet tygodni po wyzdrowieniu. Osoby, które doświadczają duszności po COVID-19, twierdzą, że jest to niezwykle uciążliwy objaw, dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała instrukcję, jak radzić sobie z dusznościami po opuszczeniu szpitala.

Duszności po COVID-19 to tylko jeden z objawów utrzymujących się po zakażeniu koronawirusem SARS CoV-2. Oprócz tego ozdrowieńcy doświadczają utraty sił, spadku kondycji, częstej zadyszki, u wielu osób występują też groźne powikłania po COVID-19.

Na utrzymujące się duszności skarży się jednak bardzo wiele osób. Są one bardzo uciążliwe i "mogą wywołać niepokój z powodu niemożności zaczerpnięcia powietrza, co jeszcze pogarsza funkcje oddechowe organizmu" - czytamy w broszurze "Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19" wydanej przez Światową Organizację Zdrowia.  

Zdaniem WHO receptą na duszności po COVID-19 jest zachowanie spokoju oraz zapoznanie się z technikami pozwalającymi złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Jest to zestaw 5 pozycji łagodzących duszności, w których nasze ciało powinno łatwiej poradzić sobie z oddychaniem. Każdy, kto doświadcza duszności, powinien wypróbować wszystkie te pozycje, by ocenić, która jest dla niego najlepsza.  

W ulotce możemy też przeczytać, że jeśli mimo przybrania tych pozycji duszności się nie zmniejszą lub - co gorsza - nasilą się, należy skontaktować się z lekarzem

Czytaj też: 

Premier o szczepionce na koronawirusa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE