Hiszpania: pierwszy przypadek cholery od 40 lat? Władze zaprzeczają

2022-06-23 9:36

Władze hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Kastylia-la-Mancha zamknęły gospodarstwo rolne w prowincji Toledo po tym, jak wykryto przypadek zakażenia cholerą, do którego doszło w wyniku wypicia skażonej wody – podała gazeta "El Pais". Informacja o pierwszym od 40 lat przypadku lokalnego zakażenia cholerą szybko obiegła światowe media, jednak została już zdementowana. Dolegliwości pacjentki mogły mieć bowiem inne źródło.

pierwszy przypadek cholery
Autor: Getty Images

Cholera wraca po 40 latach

Początkowo podano, że kobieta - młoda Hiszpanka, mieszkanka Wspólnoty Autonomicznej Madrytu - zaraziła się cholerą prawdopodobnie po wypiciu wody ze studni w gospodarstwie rolnym. Lokalne władze informowały, że starają się ustalić dokładne źródło infekcji. Nie wiadomo jeszcze, czy są też inni zakażeni. Jak podkreśla "El Pais", mógł to być pierwszy niezależny od czynników zewnętrznych przypadek zakażenia cholerą w Hiszpanii od 1979 roku. 

- Zakażona dziewczyna trafiła do prywatnej placówki służby zdrowia w Madrycie, gdzie była hospitalizowana. Po leczeniu wypisano ją do domu - powiedział rzecznik madryckiego urzędu zdrowia.

Quique Bassat, epidemiolog i badacz z Instytutu ISGlobal w Barcelonie uważa, że wykryty w Hiszpanii przypadek niesie "praktycznie zerowe ryzyko dla całej populacji, ponieważ musiałaby wydarzyć się katastrofa, aby istniejące sieci sanitarne w kraju zostały skażone".

Cholera w Hiszpanii: władze zaprzeczają

Jak podaje Reuters, hiszpańskie ministerstwo zdrowia zaprzeczyło, że po raz pierwszy od czterdziestu lat wykryto przypadek cholery nabytej lokalnie, mówiąc, że w rzeczywistości chodziło o dolegliwości żołądkowo-jelitowe wywołane przez bakterie vibrio.

- Po odpowiednich analizach ustalono, że czynnikiem chorobotwórczym w tym przypadku jest vibrio cholerae 01, zatem nie jest ona uważana za przypadek cholery, a za nieżyt żołądka i jelit wywołany bakteriami vibrio – przekazało hiszpańskie ministerstwo zdrowia w oświadczeniu.

Cholera - jakie daje objawy?

Cholera jest groźną chorobą zakaźną. Powoduje biegunkę, skurcze i osłabienie. Choć w wielu przypadkach infekcja przebiega łagodnie, a nawet bezobjawowo, to uważana jest za bardzo niebezpieczną - cholera powoduje drastyczną utratę płynów i soli mineralnych, co może doprowadzić do szybkiej śmierci. 

Jak dochodzi do zakażenia cholerą?

Do zakażenia cholerą może dojść za pośrednictwem skażonej wody lub żywności, rzadziej przez kontakt z chorym lub nosicielem. 

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne