GIS ostrzega przed niebezpieczną substancją. Przypadkowo zażyta może nawet zabić

2020-07-15 17:36 Katarzyna Hubicz

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że w Polsce pojawiła się nowa, bardzo niebezpieczna substancja - narkotyk o nazwie etazen. Ma różną formę, a przypadkowo zażyty, może nawet zabić.

Substancję tę wykryto w Polsce dopiero niedawno - była oferowana jako "dopalacz" w Łodzi. Narkotyk o nazwie etazen jest bardzo niebezpieczny: należy do grupy opioidów i jak wynika z informacji podanych przez GIS - jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne oraz dużą siłę działania – przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina.

Substancja ta może mieć postać szarego proszku (jej stężenie jest w nim bardzo wysokie). Jak informuje GIS, narkotyk ten, będący zamiennikiem heroiny lub fentanylu, może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego.

Osoba, która zażyła etazen:

Jeśli podejrzewasz, że ktoś, z kim masz kontakt, zażył etazen lub inne opioidy, wezwij pogotowie. W ramach pomocy przedlekarskiej taką osobę należy też ułożyć w pozycji bezpiecznej, zapewnić drożność dróg oddechowych, zabezpieczyć funkcje oddechowe. Ratownik poda specyficzną odtrutkę (nalokson) i przewiezie do najbliższego szpitala.

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że dopalacze sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia czy spraye, często zmieniają skład i stężenie.

Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w ratowaniu zdrowia i życia przez służby medyczne.

Tak wygląda etazen (źródło: GIS):

Etazen/źródło: GIS
Autor: GIS
Dopalacze zagrożeniem dla młodzieży? Posłuchaj więcej w materiale reportera Radia ESKA:
Syn Zenka Martyniuka stanął przed sądem za narkotyki! Zapadł wyrok: 5 miesięcy prac społecznych

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE