Fatalne wieści o stanie zdrowia Pele. Lekarze przerwali chemioterapię

2022-12-03 21:24

Legenda piłki nożnej, piłkarz Pele, choruje na raka okrężnicy. Nie ma już nadziei na to, że wyzdrowieje - stosowane dotychczas leczenie przestało dawać rezultaty. Lekarze zdecydowali o zakończeniu chemioterapii i skierowali Brazylijczyka na oddział opieki paliatywnej.

Fatalne wieści o stanie zdrowia Pele. Lekarze przerwali chemioterapię
Autor: AP PHOTO/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO Fatalne wieści o stanie zdrowia Pele. Lekarze przerwali chemioterapię

Pele, czyli Edison Arantes do Nascimento, zakończył karierę sportową w 1977 roku, ale jego przydomek zna każdy fan piłki nożnej. W historii futbolu zapisał się jako trzykrotny mistrz świata. 82-latek uznawany jest za jednego z najwybitniejszych piłkarzy na świecie i znajduje się w czołówce najskuteczniejszych strzelców.

Pele skierowany na na oddział paliatywny

Pele choruje na raka okrężnicy. Operację guza przeszedł we wrześniu 2021 roku. Od tego czasu otrzymywał chemioterapię. 29 listopada trafił do szpitala im. Alberta Einsteina w Sao Paulo - jak podano, przyczyną była infekcja dróg oddechowych, a także obrzęki i problemy z poruszaniem się. Badania wykazały niewydolność serca.

1 grudnia szpital w oświadczeniu podał, że stan piłkarza jest stabilny i z oddziału intensywnej terapii przeniesiono go na oddział wewnętrzny. Jak oświadczyła jego córka za pośrednictwem mediów społecznościowych: "Nie ma zagrożenia życia ani nowych, strasznych prognoz".

Dziś brazylijski dziennik "Folha de Sao Paulo" poinformował, że lekarze zdecydowali o przerwaniu chemioterapii, a Pele przeniesiony został na oddział opieki paliatywnej. Celem leczenia paliatywnego jest poprawa jakości życia pacjentów, w których przypadku wyczerpano możliwości leczenia, między innymi poprzez łagodzenie bólu i innych objawów choroby. Jak donosi gazeta, w przypadku piłkarza lekarze skupiają się na zwalczaniu bólu i duszności.

Póki co doniesień tych nie skomentowali ani  bliscy piłkarza, ani władze szpitala.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Pele choruje na raka okrężnicy. Co to za nowotwór?

Okrężnica jest jednym z najważniejszych odcinków jelita grubego - mierzy półtora metra i odkrywa istotną rolę w procesach trawienia. Rak okrężnicy, na który choruje Pele, zaliczany jest do nowotworów jelita grubego. Przez długi czas może nie dawać wyraźnych objawów, gdyż ściany jelita są bardzo elastyczne. Z tego powodu często wykrywany jest zbyt późno. Sygnały, które powinny wzbudzić czujność, to krew w stolcu oraz zmiana rytmu wypróżnień. 

Główną metodą leczenia raka okrężnicy jest chirurgiczne wycięcie guza oraz okolicznych węzłów chłonnych - Pele przeszedł taki zabieg kilkanaście miesięcy temu. W przypadku zaawansowanego stadium, gdy choroba jest rozsiana, często wyłaniana jest stomia. Leczeniem wspomagającym jest chemioterapia i immunoterapia.

Rokowania w tej chorobie są pomyślne tylko we wczesnym stadium zaawansowania - dzięki leczeniu do zdrowia wraca ponad 80 proc. chorych. Jeśli pojawią się przerzuty, tylko jeden na dziesięciu chorych przeżywa ponad pięć lat od chwili diagnozy.