Elon Musk będzie testować implanty mózgowe na ludziach. Neuralink szuka chętnych do badań
Firma Neuralink, należąca do Elona Muska, chce przetestować implant mózgowy u ludzi. Obecnie poszukują ochotników do przełomowych badań klinicznych. Nie każdy jednak może wziąć w nich udział. Są pewne kryteria, które trzeba spełnić.
Założycielem i właścicielem amerykańskiej firmy neurotechnologicznej Neuralink jest jeden z najbardziej znanych ludzi na świecie – Elon Musk. Działalność start-upu polega na rozwijaniu sposobów, które umożliwią połączenie ludzkiego mózgu i sztucznej inteligencji. W związku z tym opracowano implanty mózgowe, mające zastosowanie w leczeniu chorób neurologicznych oraz paraliżu. Teraz Neuralink chce urządzenie przetestować w badaniach klinicznych. Mają one potrwać sześć lat.
Implanty mózgowe w badaniach klinicznych. Trwa nabór
W maju 2023 roku spółka Muska przekazała, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wyraziła zgodę na to, by urządzenie było używane do pierwszych testów z udziałem ludzi. Po wielu miesiącach przygotowań firma ogłosiła nabór do badań. Obecnie poszukuje chorych na stwardnienie zanikowe boczne oraz osób z porażeniem czterokończynowym na skutek urazu rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym.
Każdy uczestnik przejdzie procedurę wszczepienia interfejsu mózg-maszyna we fragment mózgu, który odpowiada za ruch. Dzięki temu pacjent będzie mógł kontrolować kursor komputera na klawiaturze za pomocą samych myśli.
Neuralink przekazała, że celem tych badań jest ocena bezpieczeństwa i funkcjonalności technologii. Na razie nie podała więcej szczegółów. Nie wiadomo, kiedy i gdzie wystartują testy oraz ile uczestników weźmie w nich udział.
Firma Muska pod lupą śledczych
Dotychczas eksperymentalne urządzenie opracowane przez firmę Muska było testowane wyłącznie na zwierzętach, w tym owcach, małpach i świniach. Jak przypomniał brytyjski portal "The Guardian", te badania wywołały sporo kontrowersji. Dlatego, że podczas ich realizacji miało dochodzić do różnego rodzaju nieprawidłowości.
W grudniu 2022 roku agencja Reuters doniosła, że wszczęto federalne dochodzenie wobec Neuralink dot. nadużyć w zakresie dobrostanu zwierząt. Sprawę badał też m.in. Departament Rolnictwa.
Polecany artykuł: