Dzień covidowej żałoby narodowej. Ubierz się na czarno, o 18:00 zapal świecę

2021-12-03 9:24

- Co 200. osoba w Polsce będzie ofiarą pandemii i nieudolności władz w radzeniu sobie z falą zakażeń – mówi pomysłodawca dnia covidowej żałoby narodowej. Już dziś 3 grudnia możemy wspólnie upamiętnić tych, którzy odeszli.

paląca się świeca na czarnym tle
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Co 200. osoba w Polsce będzie ofiarą pandemii
  2. Ku pamięci ofiar COVID oraz przeciążeń systemu opieki zdrowotnej
  3. Jak się przyłączyć?

Co 200. osoba w Polsce będzie ofiarą pandemii

Po prawie dwóch latach od pierwszego przypadku zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce nauczyliśmy się żyć w nowej rzeczywistości. Nawet statystyki nie robią na nas już takiego wrażenia, a przecież prawie każdego dnia w Polsce ktoś umiera w wyniku COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia każdego dnia o godzinie 10:30 aktualizuje dane dotyczące liczby zakażeń i zgonów. Ostatnio liczba zgonów wynosi około 500 osób, co daje tyle samo ludzkich tragedii, które dotykają wiele polskich rodzin.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Pandemia utrudnia prace placówek medycznych, które z powodu przeciążenia systemu zdrowotnego nie są w stanie przyjmować pacjentów z innymi schorzeniami. Lekarze, powołując się na przerażające statystyki, zwracają uwagę wzrost zachorowań także na inne choroby, np. różnego rodzaju nowotwory.

Ku pamięci ofiar COVID oraz przeciążeń systemu opieki zdrowotnej

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Maciej Roszkowski, który z zawodu jest psychologiem i psychoterapeutą. Specjalista poruszony wzrostem zgłoszeń osób, które borykają się z powikłaniami po COVID, ale także rodzin, które w wyniku zachorowań straciły bliskich, od jesieni ubiegłego roku prowadzi profil edukacyjny popularyzujący wiedzę na temat COVID-19.

- Te dotychczasowe zgony i to że jesteśmy w sytuacji biernego przyglądania się, jak kolejne osoby umierają spowodowało, że postanowiłem razem z innymi osobami z różnych środowisk - lekarskich, psychoterapeutycznych, nauczycielskich, proszczepiennych i edukujących w zakresie COVID-19 zorganizować 3 grudnia Dzień Covidowej Żałoby Narodowej – wyjaśnia Roszkowski w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Jak się przyłączyć?

Organizatorzy wydarzenia proponują różne formy upamiętnienia dnia covidowej żałoby narodowej:

  • dziś ubierz się na czarno,
  • o godzinie 18:00 zgaś światło w domu i zapal w oknie świeczkę ku pamięci ofiar pandemii,
  • jeśli śmierć w wyniku COVID lub przeciążenia systemu zdrowia dotknęła kogoś z twoich bliskich – podziel się swoimi trudnymi emocjami, to dobry dzień do tego, by wyrazić swój smutek, żal, bezradność. Pamiętaj - to, że odczuwasz różne emocje jest całkowicie normalne,
  • przypomnij innym o skuteczności szczepionek, które zapobiegają ciężkiemu zachorowaniu oraz śmierci w wyniku zakażenia.

Organizatorzy zachęcają także Polaków do lokalnych akcji, jednak podkreślają, by nie dotyczyły one gromadzenia się ludzi.

Wydarzenie online