Dr Sutkowski: czeka nas zdrowotny armagedon!

2020-10-28 12:39

Największym problemem jest beztroska ludzi, którzy z chorobą infekcyjną idą w przestrzeń publiczną - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Przypomniał, że należy pamiętać o dystansie, dezynfekcji i maseczkach. Jeśli nie zrewidujemy naszych zachowań, będziemy mieć armagedon zdrowotny - ocenił.

Dr Sutkowski: czeka nas zdrowotny armagedon!
Autor: Getty Images

"Sytuacja jest coraz bardziej poważna i należy do niej poważnie podchodzić" - skomentował dzisiejsze statystyki dr Sutkowski.

Można je znaleźć tutaj >>>

Jego zdaniem największym problemem jest beztroska ludzi, którzy z chorobą infekcyjną idą do pracy, w przestrzeń publiczną. "Nie tylko zostań w domu seniorze, ale zostań w domu człowieku zainfekowany, zostań w domu człowieku, który podejrzewasz u siebie objawy koronawirusa. Zostań w domu, skontaktuj się z lekarzem. Ogranicz do minimum wszelkie kontakty społeczne" - zaapelował.

Przypomniał, że na co dzień nie można zapominać o noszeniu maseczek w przestrzeni publicznej, zachowywaniu zalecanego dystansu od innych osób oraz częstym myciu i dezynfekowaniu dłoni. "Trzeba się bardzo pilnować, jesteśmy w newralgicznej sytuacji, w przededniu potężnego kryzysu. Dwie trzecie zakażeń zależy od nas" - podkreślił.

Jego zdaniem kluczowe jest też egzekwowanie przepisów i zaleceń wprowadzonych w związku z epidemią. "Myślę, że Żandarmeria Wojskowa na ulicach jest potrzebna. Potrzebne są też izolatoria, żeby odciążyć szpitale zakaźne, potrzebna jest koordynacja tej opieki. Niewątpliwie wąskim gardłem jest liczba personelu medycznego. Nas jest po prostu bardzo mało, było nas za mało i jest nas za mało" - stwierdził ekspert.

Dodał, że problemem jest też liczba łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19, która - choć jest zwiększana przez resort zdrowia - może w którymś momencie okazać się niewystarczająca.

"Musimy zrewidować nasze zachowania społeczne. Jeśli tego nie zrobimy, to będziemy mieli armagedon zdrowotny, do którego się niestety powoli zbliżamy" - podsumował.

Od środy Żandarmeria Wojskowa wspiera policję w interweniowaniu wobec osób, które nie przestrzegają zasad postępowania w czasie epidemii, a także w sprawdzaniu przestrzegania kwarantanny.

Czytaj też:

Jak Podkarpacie chce sobie poradzić z COVIDEM?
Sonda
Oddawałeś lub planujesz oddać osocze?