Czy na kwarantannie przysługuje zasiłek?

2020-10-12 17:55 Monika Ochnik

W miarę jak liczba osób odbywających przymusową kwarantannę rośnie, wiele osób zastanawia się, co z pracą. Czy w takiej sytuacji możemy liczyć na pomoc rządu z postaci zasiłku, a może powinniśmy wziąć przymusowy urlop? A co, gdy na kwarantannę zostanie skierowane nasze dziecko, którym musimy się zająć?

Według ostatnich szacunków Ministerstwa Zdrowia w ostatnich dniach na kwarantannie przebywało ponad 250 tysięcy osób. Wszystkie te osoby straciły możliwość zarobkowania. Nic zatem dziwnego, że każdy z nas zastanawia się, co będzie, jeśli takie coś spotka właśnie mnie. Czy w takiej sytuacji możemy liczyć na jakąś formę pomocy od rządu? 

Okazuje się, że tak. Niezbędne jest jednak otrzymanie oficjalnej decyzji o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji od powiatowego inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego. 

Kto może liczyć na zasiłek?

  • osoby poddane kwarantannie
  • osoby poddane izolacji z uwagi na zakażenie koronawirusem
  • rodzice dzieci, które wysłano na kwarantannę lub izolację
  • współlokatorzy osób, które otrzymały decyzję o kwarantannie lub izolacji

W pierwszych dwóch przypadkach osoba przebywająca na kwarantannie lub poddana izolacji otrzymuje od rządu zasiłek chorobowy, natomiast rodzice dzieci chorych na COVID-19 lub poddanych przymusowej kwarantannie otrzymają zasiłek opiekuńczy.

Co zrobić, by otrzymać zasiłek?

Zasiłki chorobowe oraz opiekuńcze wypłaca płatnik składek, czyli w zależności od sytuacji pracodawca, zleceniodawca lub ZUS. To jemu należy przekazać decyzję inspektora sanitarnego o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji. Co ważne, pracodawcy decyzję tę można przekazać już po zakończeniu kwarantanny bądź izolacji, natomiast ZUS-owi można ją przekazać elektronicznie, za pośrednictwem portalu PUE ZUS.

Czytaj też:

40 dni uwięzienie na kwarantannie. Dziadek z koronawirusem nie może brać chemioterapii

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE