Dobrostan psychiczny zależny od charakteru? Ta cecha sprawia, że czujesz się lepiej

2022-04-08 12:08

Wytrwałość to cecha polegająca na dążeniu do celu pomimo przeciwności losu. Jest silnym predyktorem sukcesu, ale dotąd nie było do końca wiadomo, w jaki sposób odnosi się do subiektywnego samopoczucia jednostki. Badania opublikowane w "Personality and Social Psychology Bulletin" wykazały, że wytrwałość w wysiłku ma silny związek z subiektywnym dobrostanem psychicznym.

wysiłek
Autor: Getty Images

Subiektywne samopoczucie

Autorzy badania zdefiniowali subiektywne samopoczucie w tym badaniu, oceniając dwa podaspekty: dobrostan afektywny i dobrostan poznawczy.

„Dobrostan afektywny charakteryzuje się obecnością pozytywnego lub przyjemnego afektu (np. szczęścia) oraz brakiem negatywnego lub nieprzyjemnego afektu (np. depresji). Natomiast dobrostan poznawczy odnosi się do oceny całego życia (np. zadowolenia z życia) oraz określonych dziedzin życia (np. zadowolenie z pracy, satysfakcja ze szkoły)” – napisali badacze.

Jedna z teorii głosi, że determinacja może być związana z subiektywnym dobrostanem poprzez ułatwianie skutecznego dążenia do celu i jego osiągnięcia. Innym jest to, że wytrwałość wiąże się z pozytywnym i optymistycznym nastawieniem do siebie i życia, co z kolei może wspierać wyższe poczucie dobrostanu.

Poradnik Zdrowie: psychoterapia

Naukowcy przeprowadzili metaanalizę łączącą wyniki wielu badań, aby sprawdzić, w jaki sposób wytrwałość odnosi się do subiektywnego samopoczucia. W tym celu przyjrzano się w sumie 83 badaniom z ponad 66 tys. uczestników.

Wyniki wykazały silny związek między ogólną życiową wytrwałością i wytrwałością w wysiłku a subiektywnym samopoczuciem. 

Sumienność i wytrwałość może pomóc w odczuwaniu wyższego subiektywnego samopoczucia, ponieważ ułatwia dążenie do celu i osiąganie go. 

Autorzy badania ostrzegają, że poprawa subiektywnego samopoczucia jednostki nie jest wcale łatwym zadaniem. Nadal nie wiadomo, czy wytrwałość powoduje poprawę subiektywnego samopoczucia, czy odwrotnie. Naukowcy ostrzegają również, że prawdopodobnie istnieją inne zmienne istotne dla determinacji i subiektywnego samopoczucia, które nie zostały uwzględnione w tym badaniu.