Długie włosy i broda a COVID-19

2020-04-01 20:11 Katarzyna Hubicz

Czy długie włosy u kobiet i broda u mężczyzn zwiększają ryzyko zarażenia koronawirusem? To pytanie dręczyło naukowców niemalże od początku epidemii. Odpowiedź jest już znana.

Posłuchaj, jak przebiega zakażenie koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Na początku lutego świat obiegły zdjęcia i filmy chińskich pielęgniarek i personelu medycznego, którzy - wysłani do Wuhan w celu walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem - znacząco skrócili włosy lub nawet ogolili głowy na łyso.

Powodem była zarówno wygoda - bo zbyt długie kosmyki wymykały się spod czepków ochronnych - jak i bezpieczeństwo: sądzono, że długie włosy zwiększają ryzyko zakażenia się wirusem.

Temat szybko podchwyciły media, również społecznościowe:

Obcięcie długich włosów i golenie brody sugerowali swoim klientom również fryzjerzy. Jak się okazuje - zupełnie niepotrzebnie. Badanie, jakie opublikowano w Journal of Hospital Infection nie pozostawia wątpliwości: wirusy nie są w stanie przetrwać zbyt długo na powierzchniach porowatych, a takie właśnie są włosy - a gdy już na nich są, to nie ma możliwości przeniesienia ich do ust, oczu czy do nosa. Dlatego też obcinanie włosów nie ma sensu: warto natomiast myć je częściej, zwłaszcza po powrocie do domu.

A co z brodą? Na niej wirusy również nie utrzymają się zbyt długo, ale jej zgolenie ma sens wówczas, jeśli nosisz półmaskę: zarost uniemożliwia bowiem jej prawidłowe założenie, przez co nie chroni ona tak, jak powinna.

 Na Twitterze zaczęły więc pojawiać się takie instrukcje:

A w ślad za nimi - zdjęcia lekarzy, którzy ogolili brody, by móc nosić maski:

Lekarze ostrzegają! Nosisz brodę? Maseczka nie zatrzyma koronawirusa!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE