Dlaczego na widok ukochanej osoby nasze serce bije szybciej?

2022-02-15 11:18

W filmach romantycznych sceny przedstawiające reakcje na widok ukochanej osoby często są przesadzone. Jednak to całkowicie normalne, że widząc obiekt swoich westchnień, twoje serce bije szybciej. Pozostaje tylko pytanie – czy to bezpieczne dla naszego zdrowia?

zbliżenie na parę zakochanych
Autor: Getty Images

Co powoduje szybsze bicie serca?

To całkiem normalne, że serce zaczyna szybciej pracować na widok ukochanej osoby, jednak może się to zdarzyć także przy innych sytuacjach – kiedy się złościsz, jesteś podekscytowany, a nawet gdy przesadziłeś z ilością wypitej kawy. Dlaczego tak się dzieje?

To bardzo proste - mózg wysyła sygnał do nadnerczy, czyli dwóch małych organów, które produkują hormony. Za sprawą zastrzyku adrenaliny nasze serce zaczyna bić szybciej.

Czy szybsze bicie serca jest niebezpieczne dla zdrowia?

Szybsze bicie serca spowodowane zakochaniem prawdopodobnie nie będzie niebezpieczne dla naszego organizmu, zwłaszcza jeśli nie zdarza się często, a poza tym cieszymy się dobrym zdrowiem. Ale nie tylko miłość może sprawiać, że nasze serce bije szybciej.

Istnieją inne dolegliwości, które mogą powodować, że poczujesz szybsze bicie serca i nie wszystkie z nich są bezpieczne dla zdrowia tego narządu. Choć intensywny trening na siłowni może sprawić, że serce zacznie bić szybciej, szybszą pracę serca może spowodować częstoskurcz nadkomorowy. To stan zwykle objawiający się nawracającymi epizodami tachykardii, czyli zaburzeniami rytmu pracy serca.

Migotanie przedsionków to kolejna przyczyna szybszego bicia serca. Powoduje ją nieregularny albo bardzo szybki rytm serca. To najczęstsza arytmia obserwowana w praktyce klinicznej przez kardiologów, której częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. Jest to niebezpieczna dolegliwość, która może skutkować zwiększonym ryzykiem niewydolności serca czy udaru. Oczywiście są leki, które skutecznie leczą ten problem.

Na pracę serca może mieć wpływ wiele czynników np. stres, niepokój, odwodnienie, wzruszenie. By serce pracowało prawidłowo i nie było tylko pustym symbolem miłości, musimy o nie dbać.

Poradnik Zdrowie: migotanie przedsionków

W jaki sposób dbać o serce?

Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszego serca to prowadzenie zdrowego trybu życia. Powinniśmy:

  • postawić na regularną aktywność fizyczną,
  • ograniczyć spożywanie alkoholu,
  • rzucić palenie,
  • pamiętać o profilaktyce i wykonywać regularne badania,
  • zdrowo się odżywiać,
  • ograniczyć stres.