Diclofenac jest groźny? Europejska Agencja Leków (EMA) ostrzega, że diklofenak może powodować zakrzepy

2019-07-11 10:37
leki refundowane zamienniki leku
Autor: Photos.com Od 1 stycznia 2012 zgodnie z nową ustawą refundacyjną na apteki zostaje nałożony obowiązek wydania na prośbę pacjenta tańszego odpowiednika leku refundowanego, który lekarz przepisał na recepcie.

Diclofenac po raz kolejny znalazł się na cenzurowanym. Tym razem Europejska Agencja Leków (EMA) wydała ostrzeżenie, że u niektórych osób ten lek przeciwbólowy może znacząco zwiększać ryzyko pojawienia się zakrzepów. Kto nie powinien zażywać diclofenaku? Dla kogo diclofenac może być najgroźniejszy?

Diklofenak to lek, któremu po raz kolejny specjaliści zarzucają, że może powodować zakrzepy i udary, szczególnie u tych pacjentów, którzy cierpią na poważne kłopoty z krążeniem i mają choroby serca.

Zdaniem EMA diklofenak może mieć wpływ na serce i krążenie, zwłaszcza gdy podawany jest systematycznie, w dużych dawkach (około 150 mg dziennie) i przez dłuższy czas. Dlatego też lek należy stosować z dużą ostrożnością, by zminimalizować ryzyko, m.in. zakrzepów, przy czym zdaniem ekspertów korzyści ze stosowania diklofenaku "wciąż przeważają nad ryzykiem".

Kto zdecydowanie nie powinien zażywać diklofenaku?

Diklofenak jest stanowczo odradzany pacjentom, którzy:

  • mają poważne schorzenia sercowe
  • problemy z układem krążenia
  • przeszli wcześniej atak serca
  • przeszli wcześniej udar

Komu diklofenak jest odradzany?

Diklofenak jest odradzany pacjentom z pewnymi czynnikami ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych, którzy mają:

W ich przypadku należy wyjątkowo starannie rozważyć zagrożenia i korzyści wynikające z zażywania tego leku przeciwbólowego.

Czytaj też: Musisz to WIEDZIEĆ, gdy PALISZ papierosy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.