Czy osoba zaszczepiona podlega kwarantannie? Mamy komentarz

2021-09-14 11:32

Kwestia zwolnienia z kwarantanny domowej w przypadku kontaktu z osobą zakażoną COVID-19 budzi w ostatnim czasie wiele kontrowersji. Czy jeśli domownicy chorują na koronawirusa, masz obowiązek przebywać na kwarantannie? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, Poradnik Zdrowie skontaktował się z resortem zdrowia.

Analizy przeprowadzone przez naukowców potwierdzają, że szczepionki zmniejszą transmisję wirusa. Zgodnie z zaleceniami osoba w pełni zaszczepiona szczepionką dopuszczoną do obrotu na terenie Unii Europejskiej, po upływie co najmniej 14 dni od szczepienia, nie musi przebywać na kwarantannie, gdy na COVID-19 zachoruje domownik.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga mężczyzny, który mimo szczepienia został objęty kwarantanną domową w związku z potwierdzeniem zakażenia u jego żony. W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązku kwarantanny Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny nakłada karę w wysokości do 30 tysięcy złotych. RPO skierował zapytanie do Ministra Zdrowia.

Poradnik zdrowie - różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Poradnik Zdrowie także skontaktował się z resortem zdrowia. W imieniu rzecznika prasowego Jarosław Rybarczyk informuje, że "w celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych, osoby chore na chorobę zakaźną albo osoby podejrzane o zachorowanie na chorobę zakaźną mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych." - Zatem osoby, które były narażone na chorobę zakaźną lub pozostawały w styczności ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego, a nie wykazują objawów chorobowych, podlegają obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu, jeżeli tak postanowią organy inspekcji sanitarnej przez okres określony w przepisach - dodaje.

Czy oznacza to, że osoba zaszczepiona podlega kwarantannie? Pracownik resortu tłumaczy, że "z obowiązku odbycia powyższej kwarantanny nie stosuje się wobec osoby, która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a także osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19".

Źródło:

1. Serwis RP, online https://www.gov.pl/web/koronawirus/wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-kwarantannie, dostęp 14.09.2021

2. Biuletyn Informacji Publicznej RPO, online https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-zaszczepiony-nie-podlega-kwarantannie-gdy-domownicy-choruja, dostęp 14.09.2021

O autorze
Patrycja Pupiec
Współpracowała z agencjami marketingowymi, tworząc dla nich wartościowe treści. Od wielu lat związana z organizacjami charytatywnymi, gdzie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia i psychologii. Interesuje się sportem oraz naukowymi odkryciami, zwłaszcza tymi dotyczącymi medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.