Czy lekcje powinny zaczynać się później? Zdaniem naukowców tak

2022-01-11 13:46

Pandemia COVID-19 wywróciła świat do góry nogami i odbiła się na zdrowiu psychicznym. Nastolatkowie są szczególnie dotkniętą grupą – nauka zdalna, komunikacja z rówieśnikami online za pośrednictwem różnych aplikacji i spędzanie czasu wolnego w czterech kątach. Według najnowszego badania ci młodzi ludzie potrzebują znacznie więcej snu niż przed nastaniem rzeczywistości covidowej.

Nauka zdalna
Autor: Getty Images

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Zurychu (UZH) zainteresowała się tym, jak funkcjonują nieletni członkowie społeczeństwa w dobie pandemii. W Szwajcarii wprowadzono naukę zdalną podczas pierwszej fali pandemii między marcem a czerwcem 2020 roku. Badacze wywnioskowali, że u uczniów zwiększyło się zapotrzebowanie na sen. Oznacza to, że w lockdownie spali ponad godzinę dłużej, co przyczyniło się do poprawy ich jakości życia.

Na czym polegało dokładnie badanie? Autor badania Oskar Jenni wraz ze swoim zespołem badawczym przeprowadził ankietę wśród 3600 uczniów szkół średnich z okolic Zurychu. Nieletnim respondentom zadano szereg pytań dotyczących zdrowia i zachowań behawioralnych. Następnie naukowcy uzyskane wyniki porównali z wcześniejszym badaniem z udziałem studentów na długo przed rozpoczęciem pandemii.

Poradnik Zdrowie: jak COVID-19 wpływa na problemy żołądkowe u dzieci?

Sen dłuższy o ponad godzinę

Co wywnioskowano? To, że w lockdownie w ciągu pierwszego tygodnia nastolatkowie spali średnio o 75 minut więcej każdego dnia. Jednocześnie niektóre zachowanie behawioralne i samopoczucie również uległo poprawie w porównaniu z grupą kontrolną. Dodatkowa godzina snu dziennie sprawiła, że uczniowie byli bardziej wypoczęci.

Do tych wyników odniósł się Oskar Jenni, stwierdzając, że co prawda lockdown wywarł silny wpływ na funkcjonowanie dzieci i młodzieży, ale także przyniósł jakieś plusy. Wyniki niniejszego badania wyraźnie wskazują na korzyści płynące z nauki zdalnej. W opinii autora badania lekcje online można byłoby zaczynać nieco później, żeby młodzież mogła trochę dłużej pospać dla ich zdrowia.

Zdrowy sen. Sprawdź, czy zdrowo sypiasz

Pytanie 1 z 7
Jak szybko zasypiasz?
Jak szybko zasypiasz?