Czy każda kobieta musi nosić biustonosz? Wystarczy zrobić "test ołówka"

2023-02-02 17:07

Biustonosz znajduje się niemal w każdej szafie kobiety. Jednak czy każda kobieta powinna go nosić? Jak biustonosz wpływa na wygląd piersi oraz jakie pełni funkcje? Ekspertka brafittingu wyjaśnia.

Czy każda kobieta musi nosić biustonosz? Wystarczy zrobić test ołówka
Autor: Getty Images Biustonosz, wbrew pozorom, pełni bardzo ważne funkcje.

Jakie funkcje pełni biustonosz?

Im większe piersi, tym większe obciążenie dla kręgosłupa i więzadeł. Wszystko dlatego, że w piersiach nie ma mięśni. Za podtrzymanie piersi odpowiada cały system stabilnych więzadeł i powięzi.

- Tworzą hamak, koszyczek, który nadaje piersiom odpowiedni kształt i odpowiedni poziom "zawieszenia". Kiedy piersi są puszczone luzem, nie są zabezpieczone dobrze dopasowanym biustonoszem, to podejrzewa się, że długotrwałe nienoszenie biustonosza może doprowadzić do rozciągania tych więzadeł - podkreśla ekspertka. W efekcie doprowadza to do ich opadania i zmniejszenia jędrności.

Więzadła są stworzone z tkanki łącznej, która, choć jest mocna i swoista, jest również bardzo podatna na rozciąganie.

Ze względu na brak mięśni podtrzymujących piersi, ujędrnienie ich za pomocą ćwiczeń wydaje się niemożliwe. Wszystko dlatego, że mięśnie piersiowe są pod piersiami.

- Wyćwiczenie mięśni piersiowych, które znajdują się pod piersiami, a nie w samych piersiach, nie spowoduje, że nasze piersi raptownie uniosą się i staną się jędrne - mówi brafitterka.

Dlatego, by jak najdłużej zachować odpowiedni kształt i jędrność piersi, warto nosić biustonosz. Jest to ważna informacja, zwłaszcza dla posiadaczek obfitego biustu. Ważne jednak, by biustonosz był odpowiednio dobrany. Źle dopasowany stanik może powodować ból pleców, szyi, ramion, a także ból głowy.

Poradnik Zdrowie: Żyję z rakiem piersi

Biustonosz nie tylko pełni funkcję podtrzymującą, lecz odpowiednio dobrany, potrafi zmniejszyć dyskomfort u kobiet posiadających większe piersi. Dlatego zazwyczaj na chodzenie bez biustonosza częściej decydują się kobiety o nieco mniejszych rozmiarach biustu.

Czy każda kobieta powinna nosić biustonosz?

Jednym ze sposobów przekonania się, czy powinnaś nosić biustonosz, jest tzw. "test ołówka". Polega on na umieszczeniu ołówka pod piersią. Jeżeli wypadnie, oznacza to, że kobieta ma jędrny biust. Jeśli utrzyma się, może być to sygnałem, że pierś jest duża lub nieco zaczyna opadać - wtedy lepiej zdecydować się na noszenie stanika.

"Test ołówka" powinien być jedynie sugestią, a nie wyrocznią. Jak podkreśla w rozmowie w Dzień Dobry TVN Izabela Sakutova, międzynarodowa ekspertka brafittingu, - Jeżeli kobieta z większym biustem zrobi sobie test, ołówek pozostanie, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie traktowała ten test jak wyrocznię i to może doprowadzić do różnego rodzaju kompleksów.

Zupełnie niepotrzebnie. To, czy kobieta powinna nosić biustonosz, jest jej indywidualną decyzją. Warto jednak wiedzieć, jakie tak naprawdę biustonosz pełni funkcje oraz jakie korzyści wynikają z jego noszenia.

- Patrząc na codzienny komfort funkcjonowania, kobiety z mniejszymi piersiami mają większą szanse na komfortowe, wygodne funkcjonowanie w ciągu dnia w porównaniu z kobietami hojnie obdarzonymi przez naturę - podkreśla ekspertka.

Jednak to, jak wyglądają nasze piersi, wcale nie jest najważniejsze.

- Nie dajmy się zwariować w dążeniu do wyidealizowanego piękna. Lepiej zadbajmy o to, żeby nasze piersi były zdrowe, przez samobadanie, USG czy mammografię - apeluje brafitterka.