Czerwone wino lekarstwem na przedwczesny wytrysk? Kluczowy jest ten jeden składnik

2022-07-21 12:35

Najnowsze badanie dowodzi, że mężczyźni, którzy przyjmowali tabletki zawierający związek ukryty w czerwonych winogronach, podczas stosunku wytrzymywali dodatkowo 1 i ½ minuty. Zatem czy czerwone wino pomaga w pokonaniu przedwczesnego wytrysku?

Kobieta i mężczyzna piją wino
Autor: Getty Images

Czerwone wino być może okaże się pomocne w pokonaniu przedwczesnego wytrysku. Przeprowadzone badania sugerują, że flawonoidy, czyli związki o bogatym działaniu prozdrowotnym, które naturalnie występują w winogronach, cebuli i zielonej herbacie, pomagają mężczyznom pokonać przedwczesny wytrysk.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 2 Seksualność

W czerwonym winie tkwi sekret

Dwunastu heteroseksualnych mężczyzn zmagających się z przedwczesnym wytryskiem, przyjmowało codziennie, przez 12 tygodni pigułkę zawierającą kwercetynę czyli związek aromatyczny pochodzenia roślinnego zaliczany do flawonoli. W składzie tabletki znajdował się również wyciąg z dziurawca, zwany hypericum perforatum.

Eksperci z Hiszpanii stwierdzili, że mężczyźni, którzy mieli tendencję do kończenia współżycia w ciągu dwóch minut, mogli wytrzymać prawie 77 sekund dłużej.

Naukowcy z Murcjańskiego Instytutu Seksuologii, ośrodka opieki zdrowotnej, który zajmuje się leczeniem zaburzeń seksualnych nie potrafili jednak udowodnić cudownych właściwości pigułki.

Jednak niezależnie od wszystkiego, eksperci od zdrowia seksualnego nieustannie starają się znaleźć lekarstwo na przedwczesny wytrysk, którego doświadcza aż jeden na trzech mężczyzn. Obecnie przedwczesny wytrysk można leczyć dzięki różnego rodzaju zabiegom, które obejmują fizyczne kroki w celu zmniejszenia wrażliwości podczas seksu.

Dr Jesús Rodríguez i współpracownicy mieli nadzieję, że tabletka przyniesie oczekiwany rezultat, ponieważ wcześniej wykazano, że kwercetyna poprawia stan pacjentów z zapaleniem prostaty, którzy często doświadczają podobnych objawów jak pacjenci z przedwczesnym wytryskiem.

Zamiast wina pomoże również dziurawiec

Odrębne badania wykazały, że dziurawiec hamuje skurcz nasieniowodów, rurki wewnątrz penisa biorącej udział w wytrysku. Tabletki przyjmowane przez mężczyzn zawierały około 433,64 mg ekstraktu z dziurawca i 68,65 mg kwercetyny. To mniej więcej taka sama ilość kwercetyny jak w około 100 ml czerwonego wina lub w jednej dużej surowej czerwonej cebuli.

Wszyscy heteroseksualni mężczyźni biorący udział w badaniu byli w wieku od 27 do 58 lat. Każdy z nich był w związku przez co najmniej sześć miesięcy. Mężczyźni do wytrysku potrzebowali średnio 1 min i 9,6 sek. Po 12 tygodniach przyjmowania tabletek średni czas do wytrysku wzrósł do 2 min i 26.4 sek. Nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych. Niestety nie posiadamy informacji czy mężczyźni stosowali jakiekolwiek inne leczenie przedwczesnego wytrysku

Dr Rodríguez wraz z zespołem stwierdził, że potrzebne są dłuższe i lepiej kontrolowane badania.