Czarna smuga na paznokciu była objawem nowotworu. Lekarze kazali "tylko obserwować"

2023-01-16 13:36

Maria uprawiała sport, dlatego regularnie musiała wykonywać badania. Jednak nawet częste wizyty u lekarza nie uchroniły jej przed zachorowaniem na poważną chorobę. U kobiety zdiagnozowano czerniaka. Choć nowotwór był widoczny wiele lat, każdy z ekspertów ignorował ten objaw.

Czarna smuga na paznokciu była objawem raka. Lekarze kazali tylko obserwować
Autor: Getty Images / Tik Tok Czarna smuga na paznokciu była objawem raka. Lekarze kazali "tylko obserwować"

Swoją historią Maria Sylvia postanowiła podzielić się na TikToku. Film, który opublikowała w sieci, wywołał ogromne zainteresowanie. Internauci sami zaczęli sprawdzać swoje ciało pod kątem niepokojących objawów.

Smuga na paznokciu była objawem czerniaka

Maria pierwszy raz nietypowy objaw dostrzegła w 2012 r. Początkowo na jej paznokciu widoczna była blada zmiana o nieregularnych brzegach. Po około roku przerodziła się w ciemną i widoczną smugę.

- Cały czas chodziłam do lekarzy. Byłam sportowcem, więc co roku miałam badania – wyjaśniła.

Dopiero w 2014 r. nietypowy objaw zwrócił uwagę jednego z lekarzy. Przyjrzał się smudze i powiedział, że to pieprzyk. Maria usłyszała, że gdyby się powiększał, powinna udać się do lekarza.

Paznokieć - poza nietypową zmianą - nie powodował żadnych innych symptomów. Przez lata kobieta obserwowała zmianę. Dopiero za namową przyjaciela, na początku ubiegłego roku udała się do lekarza, by wykonać biopsję.

Potrzebna była operacja

Już pod koniec stycznia 2022 r. kobieta dowiedziała się, że ma nowotwór. U Marii zdiagnozowano czerniaka paznokcia. Ten nowotwór jest trudny do wczesnego wykrycia i może pojawiać się pod paznokciami stóp, jak i rąk.

Czerniak jest najbardziej groźną postacią nowotworu skóry, który zwykle powstaje w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV.

Lekarze powiedzieli, że Maria musi przejść operację. Podczas zabiegu wycieli jej paznokieć i część kości. Badania po operacji wykazały, że pod jej paznokciami nie ma już komórek rakowych.

Dziś Maria dodaje otuchy innym i dopinguje ich, by poszli do lekarza, gdy zobaczą nietypowe zmiany na paznokciach. Kobieta podkreśla, że choć przyczyny problemu mogą być inne, tylko specjalista będzie w stanie to ocenić.

Jak rozpoznać czerniaka?

Źródła: The Sun